Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
23. 8. 2011,
15.37

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Karel Erjavec

Torek, 23. 8. 2011, 15.37

8 let

Podpora poslancev novim ministrom vprašljiva

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Pogovori o ministrskih kandidatih, na katere bo premier Borut Pahor vezal zaupnico, so še v teku, o njih se usklajujejo v koalicijskih SD in LDS.

Podpora poslancev kandidatom za ministre je vprašljiva, več možnosti za izvolitev bo imel kandidat za predsednika DZ. Med kandidati za novega predsednika DZ se je omenjal tudi poslanec LDS Ljubo Germič, ki je potrdil, da razgovori o tem potekajo in je tako eden od možnih kandidatov. Odločitev o tem bo znana v doglednem času, je povedal. Ali bo kandidaturo sprejel ali ne, v tem trenutku še ne želi razkriti, saj pravi, da bo njegova odločitev temeljila na osebnih razlogih in na drugi strani tudi na tem, ali bi kot kandidat prejel podporo v DZ. Bohinc ni prejel ponudbe in je tudi ne bi sprejel Medtem pa je Rado Bohinc, o katerem se je ugibalo, ali bo prevzel enega izmed ministrskih resorjev, sporočil, da niti ni prejel takšne ponudbe niti je ne bi sprejel. Kandidati lahko zagotovo računajo na 33 glasov V javnosti se sicer pojavljajo različne špekulacije o predlogih za nove ministre, vse bolj zanimivo pa je tudi preštevanje glasov poslancev, ki bi ministrske kandidate podprli in s tem izrekli zaupnico predsedniku vlade. Kandidati lahko namreč zagotovo računajo le na glasove poslanskih skupin SD in LDS, ki imata skupaj 33 poslancev. Kandidate bi utegnili podpreti tudi v SNS in nepovezani poslanci, kar predstavlja dodatnih deset glasov.

Odločilna bo prisotnost poslancev na glasovanju

Da bodo ministrskim kandidatom odrekli podporo, pa so napovedali v SDS, ki ima 27 poslancev, SLS s šestimi poslanci, Zares s sedmimi in DeSUS s petimi poslanci. Zaenkrat tako kaže, da naj bi bilo razmerje moči v prid tistim, ki vladi ne nameravajo izreči zaupnice. Za izvolitev ministrov, o katerih bo DZ najverjetneje odločal v paketu, sicer zadostuje navadna večina poslanskih glasov, zato bo odločilna tudi prisotnost poslancev na glasovanju.

V SDS ministrov ne bodo podprli V SDS ministrov ne bodo podprli, ker Slovenija po njihovem mnenju potrebuje zamenjavo "porazno neučinkovite in škodljive Pahorjeve reprezentance", ne pa njeno popolnjevanje z "rezervnimi igralci". "Različne zasilne rešitve, ki jih vladajoča koalicija preigrava, ne prinašajo nobene kvalitete in zgolj podaljšujejo agonijo ter slabo stanje, v katerem se Slovenija nahaja. Vsak dan Pahorjeve vladavine poveča zadolžitev države za 10 milijonov evrov," je pojasnil vodja PS Jože Tanko. Po njihovem mnenju so najučinkovitejši protikrizni ukrep predčasne volitve, ki bodo prinesle novo razmerje sil v političnem prostoru. Iz istih razlogov ne nameravajo podpreti kandidata za predsednika DZ.

V Zares Pahorja ne bodo podprli Zaupnice premieru ne nameravajo podpreti niti v Zares, je pojasnil vodja poslanske skupine Franco Juri in dodal, da so si v stranki o tem enotni. Sicer še ni znano, kdo bo predlagan za ministrske kandidate, vendar v tej fazi to po Jurijevih besedah niti ni tako pomembno. Verjetno bodo tudi kakšni dobri predlogi, toda ta vlada in premier Pahor nimata več kredita, da bi podaljšala svoj mandat na tak način, pravi Juri.

Kandidata za predsednika DZ pa bodo v Zares podprli, saj je po Jurijevih besedah dobro, da DZ deluje urejeno tudi do morebitnih predčasnih volitev, za to pa potrebuje predsednika ali predsednico. Pričakujejo pa smiseln in sprejemljiv predlog, pravi Juri, ki pojasnjuje, da bi v poslanski skupini kandidaturo Ljuba Germiča podprli.

SLS: Koalicija je nezaupnico dobila že večkrat

Tudi v SLS poudarjajo, da Slovenija nujno potrebuje močno in kredibilno vladno ekipo, ki ji bodo mandat na novo zaupali državljani. "Aktualna vladna koalicija, ki je sedaj formalno le še polovična, je svojo nezaupnico dobila že večkrat, ne le po polomu na super trojnem referendumu, ko so ljudje jasno sporočili aktualni vladi, da je imajo dovolj, pač pa tudi z odhodom dveh koalicijskih partnerk," so zapisali v SLS. Poudarjajo še, da Slovenija potrebuje vlado, ki bo svoje napore vlagala v rešitve za Slovenijo in ne zgolj v iskanje rešitev svojega ideološkega strankarskega pola.

V SNS pa podpore ministrskim kandidatom še ne morejo napovedati oziroma bo odvisna od tega, kdo bo predlagan, pravi predsednik stranke Zmago Jelinčič. Ob tem meni, da bi bilo treba Pahorjevi vladi pustiti, da Slovenijo pripelje do tam, "kamor jo pelje, čisto do tal", ter se zatem začne graditi novo vlado na novih temeljih.

V SNS bodo podprli Germiča V SNS pa bi za predsednika DZ podprli Ljuba Germiča, saj je po Jelinčičevih besedah nevtralen, razmišljujoč in najmanj politično obremenjen od vseh koalicijskih poslancev. "Je človek, na katerega se lahko zaneseš, in človek, ki ne zlorablja svoje politične pozicije," je povedal Jelinčič in dodal, da v SNS za predsednico DZ nikakor ne bi podprli Darje Lavtižar Bebler (SD).

V poslanski skupini nepovezanih poslancev po besedah njenega vodje Franca Žnidaršiča o morebitni podpori paketu ministrskih kandidatov in kandidatu za predsednika DZ še niso dosegli dogovora. Žnidaršič pričakuje, da bodo svoje odločitve poskušali poenotiti v sredo. Žnidaršič ob tem opozarja, da nimajo še nobenih imen kandidatov, zato se o njih niso mogli izjasniti. "Načeloma bi nam lahko bilo vseeno, kdo bo izvoljen za predsednika DZ, težava pa je, ker se od nas pričakuje podpora ne glede na to, da nas doslej nihče ni zaprosil za tovrstno podporo," še pravi Žnidaršič.

Kandidata za predsednika DZ bodo v DeSUS potrdili V DeSUS pa so že napovedali, da ministrskih kandidatov ne bodo podprli, bodo pa glasovali za novega predsednika DZ, ne glede na to, kdo bo predlagan.

O kandidatu za predsednika DZ in novih ministrih bodo sicer poslanci predvidoma odločali septembra. Kandidat za predsednika DZ za izvolitev potrebuje najmanj 46 poslanskih glasov, poslanci pa ga volijo tajno. Za izvolitev ministrov, o katerih bo DZ najverjetneje odločal v paketu, pa zadostuje navadna večina poslanskih glasov.

Ne spreglejte