Ponedeljek, 31. 8. 2015, 11.30
8 let, 7 mesecev
Peterle: Sprejemanje beguncev brez omejitev bi lahko povzročilo nova politična trenja med državami članicami
"Na preizkušnji ni samo politična modrost Evropske unije, ampak tudi humanitarnost in solidarnost Evrope. Na teh vrednotah je bila Evropa zgrajena in na njih temelji tudi danes," je Patricija Šulin (ELS/SDS) že maja zapisala v Primorskih novicah.
Njen strankarski kolega Milan Zver (ELS/SDS) takratne besede dopolnjuje, češ da je treba okrepiti tudi varnostni vidik. "Evropa in mednarodna skupnost morata s skupnimi močmi uničiti terorizem organizacije ISIS oziroma četrti genocidni totalitarizem po komunizmu, fašizmu in nacizmu."
"Danes se soočamo s posledicami neodgovornih vojaških posegov v Afganistan, Irak, Libijo, Sirijo, Somalijo, Jemen, Mali ... Kolone beguncev nas opominjajo, da je Zahod strahotno precenil svoje sposobnosti in zmožnosti. Rešitve težave ni brez usklajene kratkoročne in hitre humanitarne akcije ter sočasnega načrtovanja novih odnosov EU in Zahoda do Bližnjega vzhoda in Afrike," je poudaril Ivo Vajgl (ALDE/DeSUS).
"Seveda tudi nekatere operacije iz držav EU niso brez 'madeža'. Zato še bolj skrbi dejstvo, da se spopad s posledicami rek beguncev ne more končati brez visoke stopnje tveganj za stabilnost EU," pravi Igor Šoltes (Zeleni/Lista dr. Igorja Šoltesa) in opozarja, da je solidarnost sicer nujni prvi ukrep, a da za reševanje posledic ne bo dovolj. "Potrebna sta aktivna oziroma aktivnejša vključitev svetovnih institucij, od OZN naprej, in sprejet širši mednarodni akcijski načrt za ustavitev in preprečitev nadaljnjih razlogov za begunsko krizo. Svoj del morajo torej prispevati tudi države zunaj EU."
"Begunske krize bo konec, ko bo rešen izvor, in treba je delati na tem, da beguncev sploh ne bo," je dejala Romana Tomc (ELS/SDS).
"Evropa ne more postati obzidana trdnjava, ne more pa tudi ponuditi varnega zavetja in trdne perspektive vsem, ki bi si tega želeli," pravi Vajgl.
"Sem za velikodušno humanitarno pomoč, za znotrajevropsko solidarnost, nisem pa za sprejemanje beguncev brez omejitev. To bi lahko povzročilo tudi nova politična trenja znotraj držav članic," opozarja Peterle.
Igor Šoltes poziva k zrelosti in modrosti pri sprejemanju prišlekov. "To za nas ni prvič. Pred 20 leti so se vile kolone beguncev z vojnih območij nekdanje Jugoslavije. Takrat smo ravnali – no, vsak ima lahko svoje mnenje ... Tokrat je drugače. Smo se kaj naučili od takrat?" se sprašuje.
"Potrebujemo učinkovit boj proti trgovcem z ljudmi in tihotapcem, skupno evropsko politiko zakonitega priseljevanja ter dober in učinkovit nadzor zunanjih meja EU," je prepričana Romana Tomc. "Prav tako podpiram enoten odziv EU na največjo krizo z begunci po drugi svetovni vojni. Ob vprašanju, kaj je EU pripravljena narediti za begunce, mora na drugi strani biti tudi vprašanje, kaj so begunci pripravljeni narediti za EU."
Peterle pa bi odločanje deloma pustil tudi državam članicam: "Madžarska se je ob podcenjevanju balkanskega toka migrantov s strani Evropske zveze odločila za zavarovanje na svoj način. Države imajo pravico do lastne migracijske politike, Evropska zveza pa dolžnost skupne politike za vidike, ki presegajo možnosti in kompetence držav članic."
"Breme si moramo porazdeliti, kar pomeni, da imamo enotne azilne postopke in da nezakonite begunce, ki niso upravičeni do azila, tudi vrnemo," trdi Fajonova.
Napoveduje tudi, da bo Evropska komisija septembra pripravila skupen evropski seznam varnih držav izvora. "Recimo vse države Balkana bi morale biti na tem seznamu, ker so v postopkih približevanja EU in ljudje od tam niso upravičeni dobiti azila. Če bi bile na seznamu, bi postopki pridobivanja azila tekli veliko hitreje."