Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Sreda,
12. 8. 2015,
13.17

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Borut Pahor Borut Pahor

Sreda, 12. 8. 2015, 13.17

9 let

Pahor: Odločitev Hrvaške o odstopu od arbitraže je nesorazmeren ukrep

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Bistveno je, da arbitražno sodišče določi mejo med državama, je v pogovoru s predsednikom odbora DZ za zunanjo politiko Jožefom Horvatom dejal predsednik republike Borut Pahor.

Pahor je na delovni pogovor povabil predsednika Odbora za zunanjo politiko DZ Jožefa Horvata. Sogovornika sta se strinjala, da sta glavna cilja vseh ravnanj Slovenije nadaljevanje delovanja arbitražnega sodišča in izrek sodbe o določitvi meje med Slovenijo in Hrvaško, so sporočili s Pahorjevega urada.

Po mnenju predsednika Pahorja je bila nedavna odločitev Hrvaške o enostranskem odstopu od arbitražnega sporazuma nesorazmerna. Slovenija namreč sprejema vse potrebne odločitve, ki bodo omogočile nepristransko delo arbitražnega tribunala. V tem smislu naj vlada glede imenovanja arbitra sprejme odločitev, ki bo omogočila sodišču nepristransko delo in izrek sodbe, pojasnjujejo v predsednikovem uradu.

V Sloveniji je o arbitražnem sporazumu odločilo ljudstvo Pahor in Horvat sta se strinjala, da je imela sklenitev arbitražnega sporazuma velik pomen za ureditev odnosov med sosednjima državama in krepitev vsestranskega sodelovanja in zaupanja. Sporazum, ki je veljavna mednarodna pogodba, registrirana v OZN, je še vedno vzor za reševanje mejnih in drugih odprtih vprašanj med državami na območju razpadle Jugoslavije.

Politika enostranskega odstopanja od pogodb bi ogrozila obstoječo pravno, politično in varnostno arhitekturo odnosov v tem delu Evrope in imela nepredvidljive posledice za njeno stabilnost in za proces širitve Evropske unije, navajajo vsebino pogovora v Pahorjevem uradu.

Sogovornika sta poudarila dejstvo, da je v Sloveniji o arbitražnem sporazumu odločilo ljudstvo. Potrdilo ga je na referendumu junija leta 2010. To mu daje posebno politično težo, zaradi česar bi morala biti Hrvaška pri svojih odločitvah glede tega sporazuma toliko bolj pozorna.

Sporazum omogočil nadaljevanje pogajanj Hrvaške z Evropsko unijo Predsednik republike je spomnil tudi, da je bistvo sporazuma v tem, da je omogočil nadaljevanje pogajanj Hrvaške z Evropsko unijo in določil postopek za določitev meje med sosednjima državama.

Po predsednikovem mnenju bi se ob hrvaški enostranski odločitvi lahko ustvaril vtis, da je Hrvaška ratificirala to pogodbo predvsem zato, da je postala članica Evropske unije, ne pa tudi, da bi arbitražno sodišče resnično določilo meje med državama v skladu z načeli tega sporazuma.

Ne spreglejte