Četrtek, 27. 7. 2023, 12.17
1 leto, 3 mesece
Mogočnega kostanja pred ljubljansko Dramo ni več
Po presoji ministrstva za kulturo, da divjega kostanja pred ljubljansko Dramo ni mogoče ohraniti niti na trenutni niti na drugi lokaciji, je bila načrtovana sečnja zjutraj tudi izpeljana. Mogočnega drevesa pred gledališko stavbo ni več, saj so v jutranjih urah delavci posekali in odstranili dele velikega divjega kostanja, odstranjeno je bilo tudi nekoliko manjše drevo, ki je stalo ob strani stavbe.
Na mestu, kjer je stal kostanj, je namreč predviden nov vhod v prenovljeno gledališče. Ta bi, kot piše v peticiji Kostanja pred Dramo ne damo!, "lahko stal kjerkoli drugje, ne ravno tam, kjer raste mogočno drevo". V peticiji, pod katero se je nabralo več kot 1.800 podpisov, sicer poudarjajo, da so drevesa in zelenje v mestih "naše skupno, javno dobro" ter da je treba zaustaviti "vsako ogrožanje skupnosti in njenega dobra, ki vodi v opustošenje okolja in nepopravljivo škodo".
Državni sekretar na ministrstvu za kulturo Matevž Čelik Vidmar je sicer na nedavni novinarski konferenci pojasnil, da so na ministrstvu izvedli več preveritev, med drugim tudi glede zelenja. Da bi ohranili divji kostanj, so v delovni skupini za prenovo gledališča, ki deluje pod njegovim vodstvom, zahtevali strokovno preveritev vseh možnosti njegove ohranitve.
Arboristi: Drevo je bolno in poškodovano
Arboristi so opravili pregled drevesa s tal in meritve z rezistografom. Iz opravljene študije je razvidno, da je bilo v preteklosti več posegov v tla, ki so poškodovali koreninski sistem kostanja. Na deblu so prisotne tudi mehanske poškodbe, poleg tega pa je preiskava potrdila duplino in že deloma razkrojen les. Presaditev kostanja bi bila zaradi vseh poškodb in šoka zaradi selitve najverjetneje neuspešna, je pojasnil državni sekretar.
Pred prenovo še arheološka izkopavanja
Pred prenovo območje okoli ljubljanske Drame čakajo arheološka izkopavanja, ki jih bodo začeli še v tem mesecu. V sredini leta 2024 je predviden začetek gradbenih del, končanje 58,5 milijona evrov vrednega projekta pa je načrtovano do konca leta 2026.
Ravnateljica Vesna Jurca Tadel je na nedavni novinarski konferenci poudarila, da je več kot sto let star objekt potreben obnove, enako tudi prizidka, ki sta bila zgrajena v 60. letih preteklega stoletja. Zaradi funkcionalnosti bo preurejena tudi okolica gledališča.
Na mestu, kjer je stal mogočni divji kostanj, bo po prenovi vhod v gledališče.
Ljubljansko Dramo bodo prenavljali po načrtih arhitekturnega biroja Bevk Perović, ki je bil izbran na javnem natečaju.