Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
29. 11. 2013,
14.14

Osveženo pred

5 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Vitanje

Petek, 29. 11. 2013, 14.14

5 let

KSEVT v Vitanju ni Disneyland, zabavo iščite drugje

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V letu dni od odprtja si je KSEVT v Vitanju ogledalo več kot 30 tisoč ljudi, kar priča o zanimanju ljudi za zgodbo domačina, pionirja poletov v vesolje, Hermana Potočnika Noordunga.

Potočnikova zgodba se širi "V prvem letu je bil cilj z dvoletno uvodno razstavo 100 monumentalnih vplivov širši javnosti predstaviti Hermana Potočnika Noordunga, kar nam je s tolikšnim številom obiskovalcev tudi uspelo. Prav tako nam je uspelo pritegniti 200 šol k izvedbi naravoslovnih in tehničnih dni, pravi Miha Turšič, direktor Zavoda KSEVT.

"Potočnikova zgodba se zelo širi, odzvali so se tudi na Hrvaškem. V Puli so pred letom dni odkrili grob Potočnikovega očeta, kmalu bodo na tamkajšnjem pokopališču postavili obeležje. Razstava o Potočniku pa se bo jeseni iz Vitanja preselila še v Zagreb, v Klovičeve dvore," pa pravi Dragan Živadinov, predsednik sveta KSEVT in znani atraktor, ki v Vitanju tudi sam vodi po razstavi.

KSEVT z Mavretičem prehitel druge muzeje po svetu Turšič opozarja še na razstavo Voyager/dr. Mavretič, posvečeno vesoljski sondi Voyager, pri razvoju katere je sodeloval tudi slovenski znanstvenik dr. Anton Mavretič, in sicer za plazemski spektrometer PLS. Na razstavi prvič na svetu javno predstavljajo originalni nadomestni instrument PLS, ki ga je Nasa hranila v svojem laboratoriju in do zdaj pred KSEVT ni bil na ogled še v nobenem muzeju.

Razstava predmetov iz mednarodne vesoljske postaje Decembra bodo v KSEVT v Vitanju pripravili še eno zanimivo razstavo z naslovom Življenje na mednarodni vesoljski postaji. Na njej si bo mogoče ogledati predmete, ki jih uporabljajo kozmonavti pri svojem delu in bivanju. Med drugim delovna oblačila, kompresijske hlače, ki jih uporabljajo pri pristanku, hrano, način kuhanja, medicinske pripomočke, WC itn. Predmete so pridobili iz kozmonavtskega muzeja v Zvezdnem mestu (Zvezdnij gorodok, Podmoskovje) in bodo v Vitanju na ogled leto dni.

Kulturalizacija, ne zabava Številke torej govorijo, da se je KSEVT s svojo impozantno stavbo, ki spominja na NLP v Vitanju, ter razstavami o Potočniku in Mavretiču dobro prijel, pa vendar se nekaterim zdi, da nekaj manjka. Na primer kakšne interaktivne vsebine z uporabo računalnikov, kar bi bilo lahko dobrodošlo predvsem za otroke, ki so jim sicer dobro pripravljeni vodeni ogledi morda preveč zahtevni.

"Mi ne sledimo vzorcem Hollywooda, Disneylanda in podobnih institucij, ker ne proizvajamo fascinacije. Mi proizvajamo razumevanje," pojasnjuje Turšič. Kot še poudarja, to ni tehnični muzej ali tehnični zabaviščni park, ampak kulturno središče, kjer poskušaš nekaj razumeti. Zato so se tudi odločili intenzivno razvijati program s šolami, kjer otroci sami sestavljajo manjše gledališče skeče ali didaktične urice, kot jih imenuje Živadinov, o tem, kako dela raketa, o življenju Potočnika itn. Gre torej, kot pravi Živadinov, za kulturalizacijo vesoljske znanosti, za združevanje naravoslovnih, humanističnih in družboslovnih znanosti z umetnostjo. "Če kdo išče zabavo, naj je ne išče v KSEVT," je kategoričen Turšič, Živadinov pa v svojem slogu dodaja: "V 20. stoletju, na začetku katerega se je začel proces kulturalizacije vesolja, so bili štirje totalitarizmi, nacizem, fašizem, komunizem in Hollywood, in nobeden od teh štirih nas ne zanima."

Vitanje je postalo živahnejše "Utrip kraja se je dejansko spremenil. Prej je Vitanje obiskalo od štiri do pet avtobusov izletniških gostov, ki so se za kratek čas ustavil in odšli. Zdaj pa prihajajo gostje, ki si najprej želijo ogledati KSEVT, hkrati pa skupine, ki želijo pri nas ostati ves dan," pravi župan občine Vitanje Slavko Vetrih.

Da pa bo Vitanje postalo "destinacijska znamka", kot je to poimenoval Miha Turšič, pa bodo morali v kraju še marsikaj postoriti. "No, nekaj smo tudi že, na primer v prostorih stare pošte je odprta infotočka, kjer je mogoče spoznati zgodovino kraja in kupiti spominke. Usposabljamo tudi turistične vodnike, čez zimo pa se bomo lotili vzpostavitve blagovne znamke in njenih produktov, povezanih s KSEVT," Vetrih napoveduje napredek na tem področju. Dodaja, da so iz državnih sredstev iz naslova urejanja mesta in vasi pridobili 60 tisoč evrov za tehnično opremo za stavbo KSEVT.

Treba pa bo urediti še kakšno "banalnost", kot je postavitev informacijske table, ki bi na cesti opozarjala, da je v bližini KSEVT, česar se Slavko Vitrih zaveda, a pravi, da ureditev tega pač tudi stane.

Da ne bi obveljala tista Živadinova: "Če si se izgubil, si na pravi poti v Vitanje … v vesolje."

Ne spreglejte