Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
4. 2. 2021,
11.21

Osveženo pred

3 leta, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,52

13

Natisni članek

Natisni članek

Koronavirus

Četrtek, 4. 2. 2021, 11.21

3 leta, 9 mesecev

Končno spodbudna vest: izpolnjen prvi pogoj za sproščanje ukrepov #video

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4,52

13

Danes je prvič po zelo dolgem času število hospitaliziranih padlo pod tisoč. V bolnišnicah se zdravi 989 ljudi, kar je zagotovo spodbudna vest, je na tiskovni konferenci povedala vladna govorka Maja Bratuša. S tem je bil izpolnjen prvi pogoj za sproščanje ukrepov. 

V Sloveniji so v sredo ob 5.160 opravljenih PCR-testih okužbo z novim koronavirusom potrdili pri 1.009 ljudeh. To pomeni, da je bilo pozitivnih 19,6 odstotka testiranih. S hitrimi antigenskimi testi (HAT) je bilo testiranih 9.385 ljudi, pozitivnih je bilo 258 oziroma 2,7 odstotka ljudi, kažejo podatki Covid-19 Sledilnika. Skupaj so včeraj okužbo tako potrdili pri 1.267 ljudeh. 

V bolnišnicah manj kot tisoč ljudi

Po današnjih podatkih bolnišnično oskrbo potrebuje 989 covidnih pacientov (včeraj je bilo takih 1.012). Na intenzivni negi se trenutno zdravi 165 pacientov, kar je toliko kot včeraj. Skupaj je bilo sicer v bolnišnice včeraj sprejetih 67 pacientov, 74 pa jih je bilo iz bolnišnic odpuščenih. V bolnišnicah je včeraj umrlo 16 oseb, skupaj že 3.580.

Izpolnjen prvi pogoj za sproščanje ukrepov

Vladni načrt sproščanja predvideva milejše ukrepe, ko bo število okuženih in število hospitaliziranih padlo pod tisoč. Prvi pogoj za oranžno fazo je bil torej dosežen danes, saj se v bolnišnicah zdravi 989 ljudi. Še vedno pa v Sloveniji na dan povprečno potrdimo več kot tisoč okuženih. 

V črnem le še dve regiji

V skladu z odločitvijo vlade so trenutno rdeče vse regije, razen posavske in regije jugovzhodna Slovenija. To pomeni, da sta tudi goriška in obalno-kraška regija, ki sta bili prej črni, izpolnili pogoje za prehod v rdečo fazo.

Policija v tednu dni izdala 551 plačilnih nalogov

Zdravstveni inšpektorat je prejšnji teden opravil 3633 nadzorov v zvezi z obvladovanjem epidemije covida-19 in izrekel 33 prekrškovnih sankcij. Policija pa je od minulega četrtka do srede izdala 551 plačilnih nalogov. Na izletniških točkah večjih kršitev niso ugotovili, za prihodnji konec tedna pa napovedujejo poostren nadzor na smučiščih.

Kot je ob predstavitvi poročila na vladni novinarski konferenci predstavila Deana Potza iz zdravstvenega inšpektorata, so minuli teden izrekli še 335 opozoril in 101 upravni ukrep. V primerjavi s tednom dni prej pa so izrekli eno prekrškovno sankcijo manj.

Zdravstveni inšpektorat je opravil tudi nadzor nad izvajanjem cepljenja proti covidu-19 na dodatnih 22 cepilnih mestih, do sedaj je bilo skupaj torej opravljenih 95 tovrstnih nadzorov. V zadnjem sklopu nadzorov so bile neskladnosti z nacionalno strategijo cepljenja ugotovljene pri osmih zavezancih, in sicer so cepili posameznike, ki ne sodijo v prednostne skupine nacionalne strategije. Po ugotovitvah inšpektorjev je bilo sicer skladno s strategijo opravljenih skoraj 99 odstotkov cepljenj, je pojasnila Potza.

V okviru vseh do sedaj opravljenih nadzorov je zdravstveni inšpektorat po njenih besedah izdal ureditveno odločbo desetim zavezancem, z njo so jim naložili opravljanje cepljenja v skladu z nacionalno strategijo. Odločbo so izdali splošnim bolnišnicam Novo mesto, Nova Gorica in Jesenice, psihiatričnima bolnišnicama Ormož in Begunje ter zdravstvenim domovom Velenje, Domžale, Grosuplje, Nova Gorica in Ilirska Bistrica.

Od ponovnega začetka pouka so inšpektorji do vključno srede opravili tudi nadzor na nekaj več kot 100 lokacijah pred vrtci in šolami. "Samo v sedmih primerih smo zaznali nepravilno nošenje zaščitne maske, za kar so bila izrečena opozorila. Zbiranja pred šolami in vrtci ter v bližnji okolici pa ni bilo," je navedla Potza.

Kot je še navedla, so zaznali tudi proteste po državi ob ponovnem zapiranju šol v določenih regijah. "Ne glede na pozive na socialnih omrežjih, naj udeleženci spoštujejo priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje, da se torej protesta udeležijo z zaščitnimi maskami in vzdržujejo primerno razdaljo, v izogib napačnemu razumevanju opozarjamo, da gre pri takšnem načinu izražanja mnenja za zbiranje, ki je z vladnim odlokom prepovedano," je dodala predstavnica zdravstvenega inšpektorata in pozvala k spoštovanju vseh veljavnih odlokov.

Inšpektorji so bili v soboto in nedeljo na osmih izletniških točkah, kjer razen nekaj primerov nepravilnega nošenja zaščitnih mask neskladnosti niso ugotovili, je pojasnila Potza. Za prihajajoči konec tedna pa skupaj s policijo ter inšpektoratom za infrastrukturo po njenih besedah načrtujejo poostren nadzor na obratujočih smučiščih v rdečih statističnih regijah, kar je napovedal tudi namestnik generalnega direktorja policije Tomaž Pečjak. Po njegovih besedah bodo policisti konec tedna pozorni na morebitne kršitve odlokov še posebej na Gorenjskem, v smeri turističnih krajev.

Kot je sicer pojasnil Pečjak, je policija od 28. januarja do srede opravila 16.045 nadzorov v povezavi z ukrepi za preprečevanje epidemije covida-19, kar je 1,9 odstotka več kot teden dni prej, pri tem pa so izrekli 1508 ukrepov, kar je 14,7 več kot teden dni prej. Poleg plačilnih nalogov so izrekli tudi 948 opozoril. Po Pečjakovih besedah je šlo v večini primerov za kršitve pogojev prehajanja meje ali omejitve gibanja in združevanja. Pri tem so nekaj kršitev ugotovili tudi na protestih proti zaprtju šol v več krajih. 

Pečjak je ob tem opozoril tudi na zasebna druženja več oseb ne le v stanovanjskih objektih, ampak tudi v zaprtih gostinskih lokalih. Tako so v sredo nekaj pred 5. uro policisti po prejetem anonimnem klicu občana ugotovili druženje v prostorih gostilne na območju Celja. Lokal je bil sicer zaklenjen, okna prekrita, a je bilo iz notranjosti slišati glasbo. V lokalu je bilo 15 oseb, 12 polnoletnim so izdali plačilni nalog, zoper tri mladoletne pa podali obdolžilni predlog na Okrajno sodišče Celje. Postopki zoper lastnika lokala še tečejo, je pojasnil Pečjak.

Na mejnih prehodih in kontrolnih točkah na meji je policija po Pečjakovih besedah od minulega četrtka do danes izdala 6253 potrdil o napotitvi v karanteno na domu, kar je za 8,7 odstotka manj kot teden dni poprej (6850). Od tega so potrdilo preklicali 43 osebam, ker se je kasneje izkazalo, da so imele ustrezna dokazila za vstop v državo brez napotitve v karanteno.

Največ napotitev karanteno so izdali na meji s Hrvaško (5550), pri tem pa je najpogosteje šlo za osebe, ki so pripotovale iz Bosne in Hercegovine (3586). V karanteno so sicer napotili osebe, ki so v Slovenijo pripotovale iz 41 različnih držav. (STA)

Vlada je zaostrila pogoje za vstop v državo

Vlada je spremenila odlok o določitvi pogojev vstopa v Slovenijo tako, da je določenih manj izjem za vstop brez karantene in negativnega testa na okužbo z novim koronavirusom.

Po odloku, ki bo veljal do 12. februarja, še vedno velja, da se vse osebe, ki ne spadajo med nobeno od izjem, ob vstopu napoti v desetdnevno karanteno na domu, razen če predložijo negativni izvid PCR-testa ali hitrega antigenskega testa na okužbo z novim koronavirusom.

4314 | Foto:

4414 | Foto:

Mario Fafangel
Novice Epidemiologi vladi predlagajo, da odpravi omejitve gibanja med občinami #video

"Če se bo angleški sev močno širil, se lahko pojavi hud tretji val"

Direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) Milan Krek je v ponedeljek predstavil simulacijo, s katero poskušajo ugotoviti, kako se bo epidemija razvijala. Če bi razmere ostale enake, bi se ob upoštevanju veljavnih ukrepov epidemija izpela maja ali junija.

Ob poslabšanju razmer, če bi število okužb z angleško različico novega koronavirusa skokovito naraščalo, pa bi se epidemija podaljšala, je povedal. "Če se bo angleški sev virusa močno širil, se lahko pojavi hud tretji val," je opozoril.

 

Ne spreglejte