Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Gašper Lubej

Petek,
13. 2. 2015,
12.46

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

1

Natisni članek

Natisni članek

Forum 21 Zbor za republiko

Petek, 13. 2. 2015, 12.46

8 let, 8 mesecev

Kdo vse je že reševal Slovenijo?

Gašper Lubej

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

1

Marko Voljč, nekdanji predsednik uprave NLB in neuspešni kandidat za mandatarja v 90. letih, je eden od pobudnikov današnjega posveta Prihodnost v Sloveniji. Kdo vse je že reševal Slovenijo?

Različni forumi in iniciative so v Sloveniji "zacveteli" že v 80. letih in bili pomemben dejavnik pri prehodu iz socializma v demokracijo. Veliko jih je preraslo v politične stranke, tako so nastale pravzaprav vse nove stranke, ki so leta 1989 oblikovale pozneje zmagovito koalicijo Demos.

Zavod kot predhodnik Stranke Mira Cerarja in društvo Verjamem Tudi 25 let pozneje stranke nastajajo tako, da se somišljeniki najprej zberejo v formalni ali neformalni "druščini". Tako je Stranka Mira Cerarja nastala iz jedra intelektualcev, ki so jeseni 2013 ustanovili zavod. Ta je združeval odgovorne državljane, kot je takrat dejal zdajšnji premier.

Tudi stranka Verjamem evropskega poslanca in nekdanjega predsednika računskega sodišča Igorja Šoltesa je nastala iz istoimenskega društva. A Verjamem se je po uspehu na lanskih evropskih volitvah na političnem obrobju znaša bistveno hitreje kot Državljanska lista (DL), ki je imela korenine v zdaj že tudi pozabljeni pobudi Resetirajmo Slovenijo.

Resetiranci in Zbor za republiko To pobudo so junija 2011 predstavili Žiga Turk, ki je bil pred tem minister za razvoj v prvi vladi Janeza Janše, ekonomist Rado Pezdir, ekonomist in poznejši finančni minister iz vrst DL v drugi Janševi vladi Janez Šušteršič ter pravnik Marko Pavliha, pred tem član LDS in SD. V skupini je bil še ekonomist Matej Lahovnik, pred tem član LDS in gospodarski minister v vladi Boruta Pahorja iz kvote Zares. Del skupine se je nekaj mesecev pozneje aktiviral v stranki, katere blagovna znamka je postal njen predsednik Gregor Virant.

Med "trajnejšimi" civilnodružbenimi pobudami, ki so naklonjene desnici, je še vedno aktivni Zbor za republiko (ZZR), katerega aktivnosti sicer v zadnjem času ni opaziti. ZZR vodi nekdanji ustavni sodnik in minister v Janševih vladah Lovro Šturm, prvi predsednik pa je bil prav tako nekdanji ustavni sodnik in notranji minister v vladi Andreja Bajuka Peter Jambrek. ZZR je pomembno vplival na to, da so se desnosredinske stranke SDS, SLS in NSi pred volitvami leta 2004 poenotile in po dolgih letih prevlade LDS prevzele oblast.

Forum 21 in druge pobude Še vedno je aktiven tudi Forum 21 nekdanjega predsednika Milana Kučana. Ob ustanovitvi leta 2004 je bil najvplivnejši forum, ki je bil naklonjen levici, poleg vplivnih intelektualcev in kulturnikov pa je združeval tudi veliko takratnih gospodarstvenikov (Zoran Janković, Bruno Korelič, Herman Rigelnik, Miloš Kovačič, Tone Turnšek, Bine Kordež).

Naštejmo še nekaj forumov, iniciativ in pobud, ki so se pojavljali v zadnjih 20 letih:

- Gibanje za pravičnost in razvoj nekdanjega predsednika vlade in države Janeza Drnovška, - Zavod za oživitev civilne družbe Mitje Štularja, - Inštitut dr. Jožeta Pučnika, - Projekt Slovenija 2030 Boruta Pahorja, - Liberalna akademija Darka Štrajna

Ne spreglejte