Četrtek, 13. 10. 2016, 22.30
7 let, 1 mesec
Kateri znani pravniki so bili v Portorožu #foto
Prvi dan tradicionalnih Dni slovenskih pravnikov v Portorožu, ki bodo potekali do sobote, je bil med drugim namenjen razpravi o (kazenski) odgovornosti bankirjev za slaba bančna posojila. Nagrado za življenjsko delo je dobil strokovnjak za teorijo prava, profesor Marijan Pavčnik.
Pravnik Marijan Pavčnik je dobil nagrado za življenjsko delo.
Na odprtju je govoril sodnik sodišča EU Marko Ilešič.
Udeleženci okrogle mize so ugotavljali problematičnost same definicije kaznivega dejanja s tega področja v slovenskem kazenskem zakoniku, ki zahteva neposredni naklep. Nekdanji ustavni sodnik Lojze Ude je v zvezi s tem izrazil skrb, da bo direktni naklep izjemno težko dokazati, pri čemer je opozoril, da v nobeni drugi državi ni tako ostre omejitve tovrstnega kaznivega dejanja kot prav v Sloveniji. Kot je dodal, finančniki niso zabiti, kljub temu pa niso vedeli, kaj se je dogajalo. "Ali je to sploh mogoče?" se je vprašal Ude.
Generalni državni tožilec Zvonko Fišer je opozoril, da gre pri slabih posojilih ter njihovih posledicah za pojave, ki jih ni povzročilo kazensko pravo in se jih z orodji, ki jih ima to na razpolago, ne da odpraviti. Namen kazenskega prava je namreč kaznovati konkretna zla dejanja, ne pa bančne luknje kot take.
Predsednik združenja bank France Arhar je spomnil na specifične razmere ob izbruhu finančne krize, pa tudi na različne definicije slabega posojila. To je pri nas po definiciji posojilo z dolžniško zamudo, večjo od 90 dni, medtem ko na primer v Franciji, Italiji in Veliki Britaniji zamuda pri slabem posojilu presega 180 dni.
Dni pravnikov se je udeležil tudi predsednik vrhovnega sodišča Branko Masleša.
Na dogodku je sodeloval tudi strokovnjak za kazensko pravo Ljubo Bavcon (na fotografiji z nagrajencem Marijanom Pavčnikom).
Še nekaj utrinkov dogajanja: