Ponedeljek, 20. 1. 2014, 14.05
8 let, 7 mesecev
Je kriza udarila tudi v ljubljanskem živalskem vrtu?
"Pogini živali so bili v letu 2013 na najnižji ravni, začeli pa so se tektonski premiki tudi na področjih, ki so za živalski vrt zelo pomembna in do zdaj zanje ni bilo posluha ali možnosti," namige o težavah Živalskega vrta v Ljubljani, ki jih lahko v zadnjem času zasledimo v medijih, zavrača njegova direktorica Zdenka Ban Fischinger.
Med ljubljanskim živalskim vrtom in državo so se po besedah direktorice namreč začeli pogovori o sofinanciranju, začelo se je preurejanje odloka o ustanovitvi krajinskega parka Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib. Do živalskega vrta bo uvedena nova redna linija mestnega avtobusa, namestili bodo postaje Bicikelj, zgrajena pa bodo tudi nova parkirišča.
V načrtu oziroma tik pred uresničitvijo pa je tudi gradnja največjega zavetišča za zapuščene živali v Sloveniji.
Sicer pa sama številka poginov ne pove dosti, saj je, če so živali kratkožive in so gojene v velikem številu, posledično pričakovano tudi visoko število smrti. Kot poudarjajo v živalskem vrtu, je pomembneje, da živali ne poginjajo zaradi napačne oziroma nevestne oskrbe ali zaradi neugotovljenih vzrokov.
Zaradi teh se živali počutijo bolje, se zaposlijo, hkrati pa se pripravijo na veterinarske preglede, pojasnjujejo v živalskem vrtu.
Živalski vrt Ljubljana je javni zavod, 85 odstotkov tekočih sredstev si zagotavlja z vstopninami, z razvojem in izvajanjem različnih dejavnosti in programov. Preostalih 15 odstotkov ter sredstva za nove investicije pa pridobiva iz drugih virov, ki jih prispevajo sponzorji, lastnik (MOL) ali jih pridobi na razpisih.
Lani so od Mestne občine Ljubljana pridobili dodatna okoliška zemljišča. Razpadajoče objekte, ki so tam stali, so porušili, prostor pa je pripravljen na začetek gradnje.