Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
29. 4. 2013,
12.04

Osveženo pred

4 leta, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Aleš Hojs Roman Jakič NSi

Ponedeljek, 29. 4. 2013, 12.04

4 leta, 9 mesecev

Hojs: Od aktualnega ministra bi pričakoval, da ve, kdaj in kako sta nastali slovenska država in vojska

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Izjava obrambnega ministra Romana Jakiča, da je bilo poimenovanje vojašnice v Mostah po padlem pripadniku TO Edvardu Peperku napaka, je po mnenju nekdanjega obrambnega ministra Aleša Hojsa "žalostna".

Od aktualnega ministra bi pričakoval, da ve, kdaj in kako sta nastali slovenska država in slovenska vojska, je nekdanji minister za obrambo Aleš Hojs zapisal na spletni strani NSi. K pisanju so nekdanjega ministra in podpredsednika NSi vzpodbudile izjave obrambnega ministra Jakiča, ko je dejal, da namerava do dneva Slovenske vojske, ki bo 15. maja, enega od vojaških objektov poimenovati po partizanskem komandantu Francu Rozmanu - Stanetu.

Znano je, da je Hojs lani ob dnevu državnosti pet vojašnic poimenoval po pripadnikih Teritorialne obrambe (TO) in zaposlenemu v eni od vojašnic, ki so življenje izgubili med osamosvojitveno vojno leta 1991. Vojašnico v Mostah, ki je nosila ime Franc Rozman - Stane je preimenoval v Vojašnico Edvarda Peperka.

"Verjamem, da minister Jakič težko uskladi svoja stališča iz časov osamosvajanja" Nekdanji obrambni minister in podpredsednik NSi je še zapisal, da verjame, da minister Jakič "težko uskladi svoja stališča iz časov osamosvajanja, ko je jasno povedal, da ne potrebujemo Slovenske vojske, s stališči, ki jih mora zagovarjati kot obrambni minister". "A vseeno bi od aktualnega ministra Slovenske vojske (ne JLA) pričakoval, da ve, kdaj in kako je slovenska vojska in slovenska država nastala in kdo je za to državo v času osamosvajanja dal svoje življenje," je poudaril Hojs.

Hojs se je v zapisu med drugim dotaknil tudi sodelovanja naših vojakov v Maliju. Spomnil je na Jakičeve besede kot opozicijskega poslanca, da je potreben takojšen odpoklic naših vojakov iz Afganistana, da je naše sodelovanje v Maliju nesprejemljivo in da "naj denar za Afganistan porabimo doma, da naj namesto skromne pomoči državam tretjega sveta porabimo denar za naše lačne otroke".

Spomnil je še, da se je Jakič takrat obregnil tudi ob t.i. ameriški imperializem, zato gre po obisku Bruslja pozdraviti "bliskovito spremembo njegovih stališč in upati, da bo kot minister bolj verodostojno zastopal svoja stališča ter za njimi stal".

Glede izjav o tem kako bo Jakič prebil "psihološko mejo in poletel s falconom" pa je Hojs poudaril, da je to odločitev na njegov predlog sprejela že prejšnja vlada Janeza Janše.

Jakič: Želim, da se spoštuje zgodovina borcev za Slovenijo Na Hojsove besede se je v izjavi za medije v Kopru odzval tudi Jakič. Minister je obžaloval, da je Hojs vojašnico v Ljubljani preimenoval "na račun enega heroja, enega borca za svobodo te države" ter poudaril, da je bil "izbris" Franca Rozmana Staneta napaka, ki jo sam želi popraviti.

"Želim, da se spoštuje zgodovina borcev za Slovenijo, in ta se začne z Rudolfom Maistrom, nadaljuje preko narodno osvobodilne borbe in narodnih herojev, vključno s komandantom Francem Rozmanom Stanetom, in z vsemi tistimi, ki so padli in so se herojsko borili v osamosvojitveni vojni leta 1991," je dodal.

Hojsu očita, da je delal z ideološkega stališča Hojsu je ob tem očital, da je delal z ideološkega stališča, sam pa, kot je povedal, dela "iz perspektive zgodovinskega pogleda na borce in heroje te Slovenije".

Ne spreglejte