Torek, 6. 5. 2025, 12.20
22 minut
Še eno uro – nato izvemo, v katero smer gre Evropa! #vŽivo

Nemški bundestag vodje krščanskih demokratov (CDU) Friedricha Merza kljub pričakovanjem danes ni potrdil za novega kanclerja.
Prvi odzivi na neuspešno izvolitev vodje krščanskih demokratov (CDU) Friedricha Merza za novega nemškega kanclerja kažejo, da izida ni pričakoval nihče. Po urah pogajanj so parlamentarne stranke očitno našle rešitev za drugi krog glasovanja, ki se je začel ob 15.15. Rezultati drugega kroga glasovanja naj bi bili znani okoli 16.30 ure.
Prvič v povojni zgodovini Nemčije se je zgodilo, da je kandidat za kanclerja izgubil prvi krog glasovanja v državi, ki se sicer ponaša s politično stabilnostjo. Komentatorji so šokanten izid, pri katerem je Merz prejel 310 glasov, označili za "popolno katastrofo" in "udarec v trebuh" za 69-letnega politika.
Če Merzu ne uspe zmagati v drugem krogu, bi po mnenju vse številčnejših komentatorjev največje evropsko gospodarstvo zdrsnilo v politični kaos, sprožilo bi se odprto tekmovanje za vodstvo ali celo morebitne nove volitve, na katerih bi skrajno desna stranka Alternativa za Nemčijo (AfD) verjetno dosegla še boljši rezultat – ali celo zmagala.
Glavni dogodki dneva:
14.30 Drugi poizkus ob 15.15
12.27 Kdo je zrušil Merza?
11.55 Bodo že danes ponovili glasovanje?
11.30 Nemške borze takoj v rdeče številke
11.20 Skrajno desna stranka AfD poziva k novim volitvam
15.20 Glasovanje se je začelo
Nemški poslanci danes že drugič glasujejo za Merza. Rezultati glasovanja naj bi bili znani okoli 16.30.
14.30 Drugi poizkus ob 15.15
Drugi krog glasovanja naj bi se po informacijah Der Spiegla začel danes ob 15.15. Kmalu po Merzovem porazu v prvem krogu je sicer še veljalo, da nov poskus danes, v torek, ni predviden.
Zdaj pa kaže, da so se razmere vendarle spremenile in da bo Friedrich Merz še danes znova poskusil osvojiti "kanclersko večino".
13.55 Merz želi ponovno kandidirati – edino vprašanje je: kolikokrat?
Vprašanje, kdaj naj bi potekal drugi krog glasovanja za nemškega kanclerja, še ni dokončno razrešeno. Poslanske skupine trenutno preučujejo pravne možnosti, ali se lahko poslanci Bundestaga še danes ponovno sestanejo na glasovanju. Eno pa je jasno: Friedrich Merz bo v drugem krogu znova kandidiral, tudi tokrat kot skupni kandidat poslanskih skupin Unije (CDU/CSU) in SPD, poudarjajo pri Der Spieglu. Tudi v drugem krogu bo moral osvojiti absolutno večino vseh članov Bundestaga, t. i. kanclersko večino.
V tej fazi ima Bundestag 14 dni časa, da izvoli kanclerja – tudi če je za to potrebnih več glasovanj.
Vprašanji, ki si ju mora Merz po pisanju Der Spiegla zdaj zastaviti, sta:
Ali bo kandidiral tudi v dodatnih krogih, če mu v drugem ne uspe?
Ali bo šel celo v tretji krog glasovanja, ki bi bil mogoč po izteku 14-dnevnega roka?
V tretjem krogu bi za izvolitev zadostovala relativna večina – izvoljen bi bil kandidat z največ glasovi. A Merz bi bil do takrat verjetno že politično zelo oslabljen.
Teoretično bi Bundestag lahko izvolil tudi drugega kandidata, saj poslanski mandat ni pogoj za izvolitev. Vendar pa Unija in SPD trenutno vse napore vlagata v to, da Merzu uspe že v drugem krogu.
13.30 Pravniki Bundestaga: naslednje glasovanje je mogoče izvesti danes
Vodje poslanskih skupin CDU/CSU, SPD, Zelenih in Levice trenutno usklajujejo morebitni nov krog glasovanja. Medtem ko sta koalicijski stranki sprva trdili, da danes novo glasovanje ni izvedljivo, zdaj poslanske skupine preučujejo poročilo uprave Bundestaga.
Po enostranski oceni, ki jo je pridobil Der Spiegel, je odločitev o kandidaturi lahko sprejeta šele tretji dan po predložitvi Bundestagu. Vendar pa lahko Bundestag z dvotretjinsko večino podporo poslancev odstopi od rokov, ki so določeni v poslovniku.
Po mnenju pravnikov Bundestaga bi bil torej še en krog glasovanja danes povsem mogoč. Zdaj je vse odvisno od političnega dogovora med poslanskimi skupinami.
12.27 Kdo je zrušil Merza?
Kdo je glasoval proti Merzu? Kdo iz vrst Unije (CDU/CSU) in SPD je glasoval proti njemu?
Koalicijska partnerica SPD si po poročanju Der Spiegla umiva roke, a ena stvar je jasna: med socialnimi demokrati je bilo nekaj strastnih nasprotnikov Merza. Vendar pa so lahko glasovi "ne" prišli tudi iz poslanske skupine CDU. Merz si je namreč pri sestavi kabineta nakopal kar nekaj zamer: vplivne deželne organizacije, kot je Spodnja Saška, so ostale praznih rok. Tudi vzhod države se počuti slabo zastopan.
Ni nujno, da so si nasprotniki želeli Merzovega popolnega neuspeha, so še zapisali pri Der Spieglu. Morda so mu posamezniki želeli le poslati opozorilo.
12.20 Gre za poguben signal družbi in gospodarstvu
Friedrich Merz ima še vedno največje možnosti, da postane kancler, poroča Reuters. Vendar analitiki današnji neuspeh v Bundestagu ocenjujejo kot "sramoto za človeka, ki je obljubljal gospodarsko prebujenje v času globalnih pretresov".
"To je pomemben negativen dejavnik. Merz bo verjetno še vedno izvoljen, vendar je to dokaz, da koalicija ni enotna, kar bi lahko oslabilo njegovo vladanje," je za Reuters dejal glavni ekonomist londonske podružnice banke Berenberg Holger Schmieding.
Jens Südekum iz Düsseldorškega inštituta za ekonomijo konkurenčnosti pa je za Reuters poudaril, da je Merzov neuspeh "poguben signal družbi in gospodarstvu".
12.15 Politična kriza: CDU trdi, da bi glasovanje lahko bilo še danes, drugi pa ...
Za izvedbo današnjega drugega kroga glasovanja v Bundestagu bi se morale strinjati vse parlamentarne skupine, a AfD naj bi temu nasprotoval. Namesto tega se strinjajo, da se drugi krog izvede v sredo. Poslanec AfD Tino Chrupalla je medtem sporočil, da "bo treba še videti, ali bo Merzu uspelo strniti vrste". Njegova stranka "v nobenem primeru" ne bo glasovala za Merza.
Generalni sekretar CDU Carsten Linnemann pa je pravkar za televizijo NTV dejal, da razprava o današnji ponovitvi glasovanja še poteka.
Kljub predhodnim poročilom, da naj bi se zasedanje nadaljevalo opoldne po berlinskem času, je plenarna dvorana Bundestaga še vedno prazna.
11.55 Trenutek, ko je Merz izvedel, da (še?) ne bo kancler
11.50 Bodo že danes ponovili glasovanje?
Po poročanju tujih medijev potekajo pogovori med parlamentarnimi strankami o možnosti, da bi danes ponovili volitve za kanclerja. Ponovitev volitev naj bi podpirala tudi AfD.
11.45 "Rezultat je prelomnica"
"Ta rezultat je prelomnica — mislim, da ne v pozitivnem smislu. Friedrich Merz ni kancler, ki bi si ga želel ali zanj glasoval. A vlada, ki je sposobna ukrepati, potrebuje večino. Zdaj ni čas za črno-belo razmišljanje. Nemčija in Evropa potrebujeta stabilnost – in to zelo kmalu," je rezultat volitev komentiral eden izmed voditeljev Zelenih Felix Banaszak.
Dieses Ergebnis ist eine Zäsur, ich meine: keine gute. Friedrich Merz ist nicht der Kanzler, den ich gewollt oder gewählt hätte.
— Felix Banaszak (@fbanaszak) May 6, 2025
Aber eine handlungsfähige Regierung braucht eine Mehrheit. Für Denkzettel ist es nicht die Zeit.
Deutschland & Europa brauchen Stabilität. Sehr bald.
11.40 Kaotična večina
"Večina proti Merzu je vključevala AfD. Volivci iz koalicije, ki Merza niso podprli, so skupaj z glasovi AfD ustvarili kaotično večino," je na Twitterju politično dogajanje komentiral nekdanji poslanec Zelenih Volker Beck.
Es war eine Mehrheit gegen Merz unter Einschluss der AfD. Die Nein-Stimmer aus der Koalition haben gemeinsam mit den Stimmen der AfD eine Chaos-Gestaltungsmehrheit hergestellt.
— Volker Beck 🐋 🇺🇦🇮🇱🎗️ (@Volker_Beck) May 6, 2025
11.30 Nemške borze takoj v rdeče številke
Na dogajanje se je nemudoma odzval tudi borzni trg. Nemški borzni indeks DAX je po neuspeli Merzovi izvolitvi za kanclerja znatno izgubil vrednost, kar je bil korak nazaj po nedavnem močnem izboljšanju zaupanja nemških vlagateljev.
Frankfurtski indeks je kmalu po začetku volitev zdrsnil v negativno območje in to gibanje okrepil po Merzovem porazu. Izgubil je 1,1 odstotka in padel na 23.084 točk, potem ko je začetni 0,10-odstotni dvig v torek DAX približal rekordni vrednosti 23.476.
Tudi EuroStoxx 50 je zdrsnil v negativno območje in padel za 0,7 odstotka.
Obsežni Merzovi naložbeni načrti v obrambo in infrastrukturo so bili pred kratkim obravnavani kot ključni dejavnik pri vrnitvi DAX na rekordne ravni. Marca je zgodovinski finančni paket sprva dvignil DAX na rekordno visoko vrednost, preden so se vmešali carinski konflikti, ki jih je sprožil ameriški predsednik Donald Trump.
11.20 Skrajno desna stranka AfD poziva k novim volitvam
Sovodja skrajno desne stranke Alternativa za Nemčijo (AfD) Alice Weidel je dejala, da Merzov neuspeh kaže, kako nestabilna je nova koalicija Merzovega konservativnega bloka CDU-CSU in levosredinskih Socialnih demokratov (SPD), ter ne skriva zadovoljstva nad razpletom.
Weidel je novinarjem kmalu potem dejala, da bi se moral Merz umakniti in odpreti pot za splošne volitve. AfD je največja opozicijska stranka, potem ko je na februarskih predčasnih zveznih volitvah zasedla drugo mesto za Merzovo CDU. Stranka in nekateri v Merzovih lastnih vrstah pravijo, da ni izpolnil obljub iz programa svoje stranke, s čimer je omilil stališče svoje stranke do ključnih vprašanj, da bi sklenil koalicijo z SPD, pojasnjuje Deutsche Welle. Potem ko je prejšnji mesec sklenil koalicijski dogovor s socialnimi demokrati (SPD), je Merz razjezil opozicijo, ko je v odhajajočem parlamentu sprožil obsežno ustavno reformo, ki bi omogočila zadolževanje za veliko povečanje obrambne in infrastrukturne porabe.
11.18 Danes ne bo ponovitve glasovanja?
Po poročanju Bilda, ki se sklicuje na neuradne informacije iz poslanske skupine CDU/CSU, danes v Bundestagu ne bo drugega kroga glasovanja. Informacijo je potrdil tudi glavni tajnik CDU Carsten Linnemann.
Merz mora zdaj odpovedati vsa potovanja, ki jih je načrtoval po izvolitvi za kanclerja. V sredo je načrtoval let v Pariz, nato pa še obisk Varšave.
11.15 Kaj sledi?
Po nemški zakonodaji se v primeru, da kandidat v prvem krogu glasovanja ne dobi absolutne večine, izvede drugi krog.
Bundestag ima nato 14 dni časa, da izvoli drugega kandidata za kanclerja. Število možnih glasovanj ni omejeno, je pa vedno potrebna absolutna večina. Če tudi drugi krog glasovanja ne prinese rezultata, volilni proces vstopi v tretjo fazo, v kateri morajo biti takoj izvedene nove volitve.
Oseba, ki prejme največje število glasov – relativno večino –, je nato izvoljena za kanclerja, navaja Deutsche Welle (DW).
Richard Walker, glavni mednarodni dopisnik DW, pojasnjuje, da razplet ne bo problematičen, če bo kmalu potekalo drugo glasovanje. Če pa se bo postopek zavlekel, se bodo v zraku po njegovih besedah pojavili vprašaji.
Merz je sejno dvorano zapustil skupaj z drugimi višjimi člani svojega konservativnega bloka, s katerimi so se sešli na izredni nujni seji.
Nemška spletna stran Der Spiegel poroča, da bi bil drugi krog volitev po navedbah poslanske skupine CDU/CSU mogoč le, če bi vse poslanske skupine odstopile od rokov. Dodajajo, da naj bi člani razpravljali o petkovem glasovanju.