Sreda, 14. 5. 2014, 16.58
1 leto, 10 mesecev
Državljani bi mrtvi ležali po ulicah, če bi zdravniki delali kot drugi javni uslužbenci
Tako pred jutrišnjim vseevropskim akcijskim dnevom zdravnikov opozarja predsednik sindikata zdravnikov Fides Konrad Kuštrin. Gre za solidarnostni dan zdravnikov iz članic Evropske unije, kjer so razmere v zdravstvu dobre, z zdravniki, ki delajo v izjemno slabih pogojih.
Najbolj vzorno ima sistem urejen Nizozemska. Ta je po Kuštrinovih besedah zelo podoben strategiji, ki so jo pripravile slovenske zdravstvene organizacije. Da bi se Slovenija približala Nizozemski, bo morala narediti korake v smeri: - konkurence zavarovalništva, - večje svobode in spremembe v upravljanju javnih zdravstvenih zavodov, - večjega vpliva stroke, - spremembe plačnega sistema.
Da bi se približali evropskemu povprečju, bi morali delež sredstev za zdravstveno blagajno dvigniti na 10,5 odstotka BDP. Dodatne finančne vire bi po njegovih navedbah lahko dobili: - z uveljavitvijo enotne prispevne stopnje, - z uveljavitvijo dodatnih namesto prostovoljnega zavarovanja, - iz žepa državljanov in proračuna.
Težava sicer ni v pomanjkanju kadra, saj je na borzi dela veliko mladih zdravnikov, ki ne morejo dobiti službe. Kuštrin ob tem opozarja, da je vrzel mogoče zapolniti zelo preprosto. "Če bi vodstva upoštevala usmeritve ministrstva za zdravje in zmanjševala število nezdravstvenih delavcev za en odstotek, potem bi lahko zaposlili vse zdravnike in medicinske sestre, ki jih slovensko zdravstvo v tem trenutku potrebuje."
Na svoje zahteve po boljšem zdravstvenem sistemu, ki bo deloval v dobro vseh državljanov, bodo zdravniške organizacije ob jutrišnjem akcijskem dnevu opozorile s plakati, ki jih bodo izobesile v zdravstvenih zavodih.