Ankete javnega mnenja kažejo vse večjo podporo gradnji ograje in vzporedno s tem se dogaja tudi premierjevo zagovarjanje postavitve ograje na južni meji.
V drugi polovici septembra je po javnomnenjski anketi Dela žičnati ograji na meji s Hrvaško nasprotovalo 80 odstotkov vprašanih. Z drugim begunskim valom, ki je Slovenijo zajel v prvi polovici oktobra, se je obrnilo tudi javno mnenje: V javnomnenjski anketi, objavljeni 26. oktobra, je 49 odstotkov vprašanih še vedno nasprotovalo ograji, ob tem pa se je skoraj podvojilo število podpornikov ograje. Postavitev ograje je podprlo 37 odstotkov vprašanih.
Od beguncev do migrantov
Konec poletja, ko se je začela kriza, so politiki in mediji prebežnike opredelila kot begunce, a s poglabljanjem krize in vse večjim pritokom se je vse večkrat pojavljala tudi beseda migrant. Tako je danes v medijskem poročanju in izjavah politikov besedo begunec že precej težje zaslediti. Vse pogostejša je uporaba besede migrant.
Ograja ne, ograja da
Od Orbanove politike in gradnje ograje se je poleti oddaljil večji del evropske in tudi slovenske politike.
Kmalu so kritike Orbanovega postavljanja ograje postale vse tišje. Slovenska vlada se je dolgo poskušala izogibati "Orbanovi" besedi ograja. Od tehničnih ovir smo v nekaj tednih prišli do ograje, ki bo za zdaj namenjena le "usmerjanju migrantov na vstopne točke".