Petek, 19. 10. 2018, 18.59
6 let, 1 mesec
Bruselj poziva Slovenijo: Pošljite posodobljen osnutek proračuna
Evropska komisija je Sloveniji poslala pismo s pozivom, naj čim prej posreduje posodobljen osnutek proračunskega načrta za prihodnje leto, ki bo zagotovil skladnost s cilji v evropskih priporočilih za Slovenijo. Slovenija je namreč v Bruselj v začetku oktobra poslala osnutek, ki ga je sprejela že prejšnja vlada.
Komisija v pismu prepoznava, da slovenski osnutek proračunskega načrta vključuje le doslej sprejete ukrepe, v njem pa ni nobenih novih načrtovanih ukrepov za prihodnje leto. Ob tem jemlje na znanje zavezo vlade, da bo posredovala posodobljen osnutek za prihodnje leto, takoj ko bo proračunski osnutek za prihodnje leto poslala v slovenski parlament.
Slovenski osnutek proračunskega načrta ob predpostavki nespremenjenih politik predvideva nominalno stopnjo rasti neto primarnih izdatkov pri 3,9 odstotka, kar presega priporočeno maksimalno povečanje, določeno pri 3,1 odstotka. Komisija med drugim navaja, da načrtovani strukturni napor v prihodnjem letu znaša -0,7 odstotka BDP po nominalni vrednosti ali po izračunu komisije -0,6 odstotka BDP, medtem ko je Svet EU julija priporočil strukturno izboljšanje v vrednosti 0,65 odstotka BDP.
Vlada v Bruselj poslala nespremenjen proračun
"Vlada je mandat nastopila 13. septembra. V tem kratkem času ni bilo mogoče pripraviti vseh politik in ukrepov, ki bi vplivali na proračun za leto 2019," je v začetku oktobra povedal finančni minister Andrej Bertoncelj. Slovenija je komisiji tako poslala osnutek proračunskega načrta za leto 2019 ob predpostavki nespremenjenih politik.
Ukrepi iz koalicijskega sporazuma v proračunskih načrtih za leto 2019, ki jih je ocenjevala Evropska komisija, torej še niso vključeni. Prav tako niso upoštevane zahteve sindikatov javnega sektorja. Koliko dodatnih obveznosti bi lahko zaradi tega nastalo, Bertoncelj še ni znal oceniti.
Proračun za leto 2019 je državni zbor sprejel že novembra lani. "Že zdaj napovedujem, da bo v letu 2019 potreben rebalans proračuna," je dejal Bertoncelj in dodal, da bodo vanj vključili tiste ukrepe iz koalicijskega sporazuma, o katerih se bodo uskladili.
Italijanski osnutek proračuna pomeni odstopanje "brez primere"
Premier Marjan Šarec je v četrtek v Bruslju dejal, da pisma Evropske komisije o osnutku slovenskega proračuna ne pričakuje: "Tega ne pričakujem. Če bi se to zgodilo, bi pa seveda odgovorili. Kaj drugega ni za povedati. Ne pričakujem kakšnih posebnih težav pri tem." Pisma s pozivi k dodatnim informacijam v povezavi s proračunskimi osnutki je komisija danes poslala tudi Belgiji, Španiji, Franciji in Portugalski.
Komisija je sicer že v četrtek poslala pismo Italiji, ki je v bistveno resnejšem položaju od držav, ki so pismo dobile danes. Italija je namreč dobila opozorilo, da njen osnutek proračunskega načrta za prihodnje leto pomeni odstopanje od evropskih proračunskih pravil "brez primere" v zgodovini EU. Opozorila Rimu nakazujejo, da bo Italija morda prva članica območja evra, ki ji bo komisija zavrnila osnutek proračunskega načrta in jo pozvala k popravkom.
5