termometer

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.
termometer
Tudi letos so pri vasici Suhorje nedaleč od Pivke zaznamovali obletnico strmoglavljenja letala britanskega kraljevega letalstva, to je tam 29. aprila 1945 končalo svojo bojno in življenjsko pot.
"Kot osrednji vojaški muzej v Republiki Sloveniji veliko časa in energije posvečamo proučevanju nesreč zavezniških letal na območju Slovenije v drugi svetovni vojni, zato odločitev, da postavimo spomenik na lokaciji strmoglavljenja letala, ki je najbližja našemu muzeju, ni bila težka," je na slovesnosti ob spomeniku povedal direktor Parka vojaške zgodovine Janko Boštjančič.
V tej letalski nesreči je življenje izgubil 21-letni pilot letala Spitfire iz 249. eskadrilje britanskih kraljevih letalskih sil narednik Edmund Ramsbotham, ki so ga še bolj poznali po vzdevku Teddy.
Zgodba, ki povezuje Suhorje in britansko vojaško letalstvo.
Foto: Ana Čič, Park vojaške zgodovine
Njegova enota je bila ustanovljena avgusta 1918, zaslovela pa je predvsem med drugo svetovno vojno, sprva v bitki za Britanijo, nato pa še nad Malto, Sicilijo, Italijo, Albanijo, Balkanskim polotokom in prav ob koncu vojne nad slovenskim ozemljem. Prav Teddy je bil zadnja smrtna žrtev te slovite enote v času druge svetovne vojne.
Te zadnje dni aprila 1945 so imeli Nemci v tem delu Slovenije, čeprav je bil velik del Evrope že osvobojen, še vedno razporejene precej močne enote. Britanska lovska letala so pomagala partizanom pri oviranju oskrbe ter premiku nemških enot in njihovih partizanov.
Britansko vojaško letalo Spitfire
Foto: Park vojaške zgodovine
Tako je tudi narednik 29. dneva v tistem mesecu poletel z letališča Canne na jugu Italije in se po oskrbi z gorivom na letališču Prkos nekaj kilometrov vzhodno od Zadra odpravil proti Trstu in iskal sovražnikove enote.
Utrinek z letošnje slovesnosti v čast "Teddyju" na Suhorju
Foto: Ana Čič, Park vojaške zgodovine
Ob vrnitvi je v nizkem preletu napadel sovražnikov tovornjak s strelivom, a je eksplozija tovornjaka zadela tudi letalo, ki je zato kmalu strmoglavilo.
Vaščani Suhorja so truplo mladega britanskega pilota dostojno pokopali na vaškem pokopališču, a so kmalu po koncu druge svetovne vojne britanske vojaške oblasti Teddyjeve posmrtne ostanke prekopale na vojaško pokopališče v Beogradu, kjer počivajo še danes.
"Ideja kipa je v istem kamnu izraziti žrtev, življenjsko moč pilota, nesrečne okoliščine in hvaležnost njemu in njegovemu dejanju. Bojevanje za pravičen cilj v popolnoma tujih krajih in žrtvovanje vsega, kar človek ima, življenja, krajane Suhorja še zdaj navdihuje in jim vzbuja hvaležnost ter sočutje," je zapisal akademski kipar Jurij Smole, avtor kipa na Suhorju v podobi repa letala.
Foto: Park vojaške zgodovine
Na Suhorju je spomin na mladega pilota in njegovo tragično smrt v njihovem kraju ob koncu vojne ostal živ in globok, zato ne preseneča, da so ob 75-letnici uresničili svojo pobudo za postavitev spomenika.
Letos, ko na evropskem ozemlju ponovno divja vojna in jemlje življenja za svobodno Evropo, je sporočilo tega spomenika še močnejše, je zbranim britanskim in slovenskim gostom, med drugim veleposlanici Združenega kraljestva v Sloveniji Tiffany Sadler in britanskemu obrambnemu atašeju Christopherju Dayu, na slovesnosti povedal Boštjančič.
Direktor pivškega Parka vojaške zgodovine Janko Boštjančič
Foto: Ana Čič, Park vojaške zgodovine
Komentarji
Pridružite se razpravi!
Za komentar se prijavite tukaj. Strinjam se s pogoji uporabe.
Ali želite prijaviti neprimeren komentar moderatorju?
Uspešno ste prijavili komentar.
Komentar je že prijavljen.