Poskusov vmešavanja v delo vlade, zlasti pri kadrovanju, je bilo na koncu preveč, preprosto ni več šlo, kongres je bil potreben, je dejala premierka, ki zdaj opravlja tekoče posle, Alenka Bratušek.
Kot je v pogovoru za oddajo Tarča na TV Slovenija poudarila Bratuškova, sama ni organizirala nobenih avtobusnih prevozov za člane stranke, da so se lahko udeležili kongresa. Se je pa teden dni prej po vsej državi srečevala s članstvom in po tem je imela občutek, da ima znotraj stranke veliko podporo. "Če smo čisto pošteni, je bil rezultat kar precej tesen," je še spomnila Bratuškova, ki jo je v tekmi za predsedniški stolček stranke premagal Zoran Janković. Da je poražena, je tako vedela šele po objavi rezultatov.
Šlo je zlasti za pritiske na področju kadrovanja
Na vprašanje, zakaj se je za kongres PS odločila ravno zdaj, pa je Bratuškova odgovorila, da je bilo na koncu res preveč pritiskov, ki se jim je sicer uspešno upirala. Že na kongresu je sicer Bratuškova Jankoviću očitala, da stola PS ni bil nikoli pripravljen "čisto izprazniti". Kot je pojasnila danes, je šlo zlasti za pritiske na področju kadrovanja. Na vprašanje, ali ji je kongres PS svetoval nekdanji slovenski predsednik Milan Kučan, pa je odvrnila, da ne.
V PS je ostalo kar nekaj žalostnih in razočaranih
O kandidatih za kadrovanje ni želela govoriti. Ima pa, kot pravi, občutek, da je "na drugi strani ‒ na žalost v tem trenutku na drugi strani, v PS ‒ ostalo kar nekaj žalostnih in razočaranih". "Tudi zato, ker niso dobili tistega, kar jim je nekdo obljubil. Ali pa so mislili, da jim pripada, če je stranka sestavila vlado," je povedala in dodala, da je šla v politiko z iskrenimi nameni in da tudi v primeru zmage v politiki ni bistvo v delitvi plena ter zasedanju mest.
O stranki se "le" pogovarjajo
O prihodnosti in napovedi ustanavljanja nove stranke, ki bi jo vodila sama, ni želela podrobneje govoriti. Potrdila je le, da se o tem s kolegi pogovarjajo, saj bi bilo po vsem, kar so v zadnjem letu naredili, neodgovorno dvigniti roke in oditi iz slovenske politike. Vse postopki za ustanovitev nove stranke bodo po njenih napovedih izpeljali takrat, ko bo to potrebno. Ob tem je pojasnila tudi, da se o morebitnem sodelovanju s komerkoli še ni pogovarjala.
Škoda ne bo, tudi če bodo volitve jeseni
Bratuškova je znova izrazila prepričanje, da bi bilo za državo najboljše, da čim prej dobi stabilno vlado s polnimi pooblastili. A tudi če se vse skupaj "zavleče v zgodnjo jesen", je po njenem mnenju država v takem stanju, da tudi to "ne more povzročiti posebne škode".
Ne bodo počeli tega, kar so delale prejšnje vlade
DZ se je z odstopom Bratuškove z mesta premierke seznanil danes. S tem se je mandat končal za vso vlado, do imenovanja nove bo opravljala le še tekoče posle. Kot je še dejala Bratuškova, bodo do imenovanja nove vlade zagotovo obstali reformni zakoni. Za tisto, kar bi bilo najbolj nujno izpeljati, pa bi bilo po njenih besedah verjetno smiselno poiskati kompromis z vsemi parlamentarnimi strankami v DZ. Zavezala se je, da bodo res delali le najnujnejše zadeve in da ne bodo počeli "tega, kar so delale prejšnje vlade".