Ponedeljek, 29. 9. 2014, 13.22
8 let, 8 mesecev
Branko Masleša ostaja predsednik senata v zadevi Patria (video)
"Vsaj pri Masleši obstajata tako objektivna kot subjektivna pristranskost," meni Matoz. Odločitve sodnikov ne more komentirati: "Odločitev je takšna, kot je, a dokler ne dobim obrazloženega sklepa, ga ne morem komentirati." Potrdil je tudi, da je svojo zahtevo za izločitev Masleše danes dopolnil. Kot je dejal, s subjektivnim kriterijem oz. "njegovim odnosom do Janeza Janše".
Na seji, ki je trajala dobro uro, je bilo prisotnih 27 od 32 sodnikov (trije so se opravičili, Masleša in Tratnikova pa sta bila izločevana). Masleša je nato kot predsednik sodišča zavrnil zahtevo za izločitev sodnice Maje Tratnik.
Občni zbor vrhovnih sodnikov je o izločitvi določenih sodnikov, tudi Branka Masleše, kar sta zahtevali obe stranki v postopku, torej tako vrhovni tožilec Andrej Ferlinc kot zagovornik obsojenega prvaka SDS Janeza Janše, odločal že 27. avgusta. Takrat so Janševo zahtevo za izločitev iz zadeve Patria zavrnili s pojasnilom, da se je v svojem govoru na sodniških dnevih izrekal kot predsednik vrhovnega sodišča in ne kot sodnik v konkretni zadevi.
Masleševa vloga se je spremenila, tokratno izločitev pojasnjuje Franci Matoz. Kot je znano, se je Masleša pred nekaj tedni odločil, da bo do konca leta predsedoval vsem senatom, ki bodo odločali v zahtevah za varstvo zakonitosti.
Kot so nam pojasnili na vrhovnem sodišču, "je ponovno odločanje potrebno v primerih, če stranka v svoji zahtevi navaja nove razloge, zaradi katerih ocenjuje, da je izločitev predsednika sodišča kot predsednika senata potrebna".
Izločitev sodnice Maje Tratnik je prav tako znova predlagal Matoz. Ta je izhajal iz dejstva, da je Tratnikova že pred časom predlagala svojo izločitev, češ da pri odločitvi ne more biti nepristranska, ker je bil njen mož namestnik takratnega republiškega sekretarja za pravosodje in aktivno udeležen v postopkih, povezanih s prestajanjem zaporne kazni v zadevi JBTZ.
V odboru so prepričani, da bo od današnjega "pokopa" pravne države tekel nov čas. "Ali bo na mesto pokojne države stopila država vladavine prava, bomo kmalu videli. Vsak dan bomo spremljali, kaj se dogaja in čakali pozitivne premike. Tožilke in tožilci ter sodnice in sodniki imajo novo priložnost, posebej tisti, ki so umrlo pravno državo najbolj zlorabljali, da začnejo delati bolj vestno in odgovorno," so še zapisali.