Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Torek,
13. 5. 2014,
11.43

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Janez Janša Janez Janša Patria Jurij Toplak

Torek, 13. 5. 2014, 11.43

8 let, 7 mesecev

Bo Janša prepričal ustavne sodnike, da so mu bile kršene človekove pravice?

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ustavna pritožba je pravno sredstvo, ki je namenjeno uveljavljanju kršitev človekovih pravic ali temeljnih svoboščin.

Franci Matoz, odvetnik predsednika SDS Janeza Janše, je v petek na ustavno sodišče vložil ustavno pritožbo zoper sodbo v zadevi Patria. Višje sodišče je namreč 28. aprila potrdilo prvostopenjsko sodbo v zadevi Patria, po kateri je bil Janša obsojen na dve leti zapora, s čimer je sodba postala pravnomočna.

Bo ustavno sodišče sprejelo pritožbo? Pravnik Jurij Toplak nam je pojasnil, da gre pri ustavni pritožbi za pravno sredstvo, ki je namenjeno le uveljavljanju kršitev človekovih pravic ali temeljnih svoboščin. Ustavna pritožba se po njegovih besedah praviloma lahko vloži le zoper sodno odločbo, s katero so izčrpana vsa redna in izredna pravna sredstva, ki jih zakon daje stranki.

Kot pravi, z ustavno pritožbo ni mogoče uveljavljati zgolj napačne uporabe materialnega ali procesnega prava ali napačno ugotovljenega dejanskega stanja v postopkih pred sodišči, ampak samo kršitev ustavnih pravic.

"Ustavno pritožbo ustavno sodišče sprejme le, če so bila pred tem izkoriščena vsa pravna sredstva. To pomeni, da mora stranka pred vložitvijo ustavne pritožbe izkoristiti tudi zahtevo za varstvo zakonitosti in v njej zatrjevati kršitev ustavnih pravic. S tem je rednemu sodstvu dana možnost, da popravi svoje napake in kršitve ustavnih pravic, ki so morda nastale med postopkom," pojasnjuje Toplak.

Izjeme so dovoljene Ob tem poudarja, da pa je izjemoma dovoljeno ustavno pritožbo vložiti pred izčrpanjem izrednih pravnih sredstev, torej tudi pred izčrpanjem zahteve za varstvo zakonitosti. To je dovoljeno, če sta izpolnjena dva pogoja:

- da je zatrjevana kršitev človekovih pravic očitna in - če bi z izvršitvijo posamičnega akta za pritožnika nastale nepopravljive posledice.

"Matoz in Janša morata torej z ustavno pritožbo izkazati, da je zatrjevana kršitev človekovih pravic očitna in da bi z izvršitvijo posamičnega akta za pritožnika nastale nepopravljive posledice. Ustavno sodišče takšno ustavno pritožbo sprejme zelo redko, ni pa to nemogoče," je poudaril.

Matoz neuradno vložil tudi zahtevo za varstvo zakonitosti Dodal je še: "Če bo ustavno sodišče ustavno pritožbo zavrglo zaradi neizkoriščenja pravnih sredstev in če stranka ni pravočasno vložila tudi zahteve za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče, bodo vse možnosti pred slovenskimi sodišči izčrpane. Zato predvidevam, da sta ali bosta Janša in Matoz pravočasno vložila tudi zahtevo za varstvo zakonitosti na vrhovno sodišče."

Po poročanju Dela naj bi neuradno Matoz, ki se na naše klice ni odzval, na vrhovno sodišče že vložil zahtevo za varstvo zakonitosti.

Ne spreglejte