Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
20. 11. 2013,
15.09

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

ZSSS SDH vlada pogajanja

Sreda, 20. 11. 2013, 15.09

7 let, 9 mesecev

ZSSS pred pogajanji o SDH z dolgim seznamom zahtev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V ZSSS so predstavili več sprememb predloga zakona o SDH, med drugim prenos nekaterih pristojnosti pri prodaji naložb z vlade na DZ. Dušan Semolič navedel tri cilje, ki bi jih moral imeti novi zakon.

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je na novinarski konferenci opozoril, da bi morali biti cilji novega zakona o Slovenskem državnem holdingu (SDH) trije: ohranitev delovnih mest, izboljšanje upravljanja državnega premoženja in okrepitev njegove donosnosti. A predlog zakona ne gre v tej smeri, je opozoril.

Seznam pomislekov in zahtev so posredovali vladi Ladi Rožič, ki sodeluje v posebni skupini Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) za SDH, je način priprave zakona zaradi nenehnih sprememb označil za "obrtniški", predsednik Sindikata delavcev dejavnosti energetike Slovenije Branko Sevčnikar pa za nesprejemljiv, češ da omogoča tisočletno krajo državnega premoženja. Sekretar republiškega odbora Sindikata državnih organov Slovenije Drago Ščernjavič je ob tem izpostavil, da zaposleni v državnih podjetjih nimajo nobenih informacij o tem, kakšne bodo posledice sprememb.

V največji sindikalni centrali so zato v zvezi z zadnjim predlogom izpred nekaj dni pripravili dolg seznam pomislekov in zahtev in ga posredovali vladi.

Izvršna sekretarka pri ZSSS Andreja Poje je med njimi omenila potrebo po spremembi člena, po katerem je mogoče minimalni delež v strateških naložbah s 50,1 odstotka in en glas znižati s soglasjem vlade. O znižanju naj bi moral namreč odločati DZ. V ZSSS jih skrbi tudi določba, ki SDH dopušča samostojno razpolaganje s porfeljskimi naložbami in deleži v drugih naložbah, torej tudi strateških, ki presegajo minimalne deleže SDH.

V ZSSS v tej luči želijo, da se hkrati z zakonom sprejme tudi klasifikacijo naložb in strategijo upravljanja.

Predlagajo, da se pod organe holdinga doda ekonomsko-socialni strokovni odbor Glede na to, da se pri vrednotenju uspešnosti naložb daje le poudarek ekonomskim in finančnim merilom, po besedah Pojetove pričakujejo, da se pred uveljavitvijo zakona opredeli strateške cilje, denimo kakovost električnega omrežja in železniške strukture. Za proizvajalce električne energije bi bilo treba strateški status v skladu z evropskimi direktivami določiti že v zakonu, menijo.

Poleg tega predlagajo, da se pod organe holdinga doda ekonomsko-socialni strokovni odbor. Ta bi, tako pravi Pojetova, štel šest predstavnikov, imenovanih na predlog reprezentativnih sindikalnih central, njegova naloga pa bi bilo spremljanje poslovanja SDH, podajanje predlogov ipd.

Sklad za dolgoročnejšo vzdržnost pokojninske blagajne Med pomembnejšimi zahtevami ZSSS je še preoblikovanje Kapitalske družbe (Kad) v demografski sklad, ki naj bi ga v sodelovanju s sindikati in upokojenci vzpostavilo ministrstvo za delo. Ta sklad bi po besedah Pojetove prispeval k dolgoročnejši vzdržnosti pokojninske blagajne.

V zvezi s pokojninami želijo še, da se ohrani zakonska določba, po kateri se Kadu nakaže deset odstotkov kupnine, ki jo SDH dobi z naslova prodaje kapitalskih naložb, dodatna sredstva za demografski sklad pa bi zagotavljali z 20-odstotnim deležem dobička energetskih družb, je nanizala izvršna sekretarka.

Sindikalisti se bodo s finančnim ministrom Urošem Čuferjem sestali takoj po četrtkovi seji vlade, v petek pa bo o SDH razpravljal celoten ESS.

Ne spreglejte