Sreda, 8. 1. 2014, 14.58
7 let, 9 mesecev
Zadolženost občin se povečuje, vsak občan zadolžen za 409 evrov
Ob dobrih dveh milijonih prebivalcev to pomeni 409 evrov na vsakega, je razvidno iz poročila, ki so ga pripravili na finančnem ministrstvu.
Drugačna pa je slika, če primerjamo zadolženost občin glede na število njihovih prebivalcev. Tu vodi občina Gornji Petrovci, kjer je vsak občan v povprečju zadolžen kar za 1740 evrov. S 1334 evrov dolga na prebivalca sledi občina Solčava, po več kot 1000 evrov dolga na prebivalca pa znašajo še dolgovi občin Koper, Kostel in Šalovci.
Občine so o svojem zadolževanju in zadolževanju pravnih oseb javnega sektorja dolžne poročati ministrstvu za finance. Poročilo za leto 2012 je bilo zaradi dolgotrajnega usklajevanja podatkov z občinami pripravljeno šele lani jeseni, zdaj pa je nared za obravnavo na seji vlade.
V letu 2012 je finančno ministrstvo izdalo 82 soglasij k zadolžitvi, skupni obseg nove zadolžitve na podlagi teh soglasij pa je znašal 96,6 milijona evrov. Občine so se zadolževale predvsem za investicije, ki so jih predvidele v občinskem proračunu, to je predvsem za financiranje komunalne in cestne infrastrukture, gradnjo vrtcev, osnovnih šol, zdravstvenih domov in večnamenskih krajevnih domov. Le šest pa se jih je zadolžilo za sredstva sofinanciranja investicije iz proračuna EU.
Kljub rahlemu povečanju skupne zadolženosti lokalnih skupnosti v preteklem letu obseg njihove zadolženosti na globalni ravni ni kritičen, je v poročilu o zadolževanju občin in pravnih oseb javnega sektorja na ravni občin v letu 2012 zapisalo finančno ministrstvo. Se pa zdi ministrstvu kritična prezadolženost nekaj posameznih občin, ki imajo neporavnane dolgove že več let, kar jim povzroča velike težave.