Ponedeljek, 5. 5. 2025, 4.00
5 ur, 35 minut
Pravni nasvet
V zapuščini tudi zemljišče na Hrvaškem. Katero sodišče je pristojno? #pravni nasvet

Fotografija je simbolična.
Po mamini smrti in zapuščinski obravnavi v Sloveniji je nerešen ostal del nepremičnine v njeni lasti na Hrvaškem. Mama je imela sicer stalno bivališče v Sloveniji. Zanima me, katero sodišče je pristojno za rešitev zapuščine, slovensko ali hrvaško? Zakoniti dediči smo jaz, ki imam stalno bivališče v Sloveniji, in moja nečaka, ki imata stalno bivališče na Hrvaškem. Jadranko M.
Pravnik na dlani odgovarja:
Spoštovani Jadranko, imate dve možnosti. Prva je, da v Sloveniji sodišču, ki je že odločalo o zadevi, vložite predlog za izdajo dodatnega sklepa o dedovanju z opisom in navedbo nepremičnine na Hrvaškem. V prijavi za dodatni sklep napišete vse dediče, tudi oba nečaka, ki živita na Hrvaškem. Sodišče bo izdalo ustrezni sklep ali vas pozvalo k dopolnitvi. Seveda morate biti isti dediči, ki ste bili navedeni v sklepu o dedovanju za premoženje v Sloveniji. Če nečaka v Sloveniji nista bila dediča, morate to tudi navesti.
V primeru izdanega dodatnega sklepa v Sloveniji je potem treba pridobiti še sodno klavzulo za dedovanje premoženja v tujini. Tako klavzulo napiše sodišče in velja le omejen čas, mogoče pa jo je podaljšati, če vam čas za ureditev na Hrvaškem ne zadošča.
Če bo potreben poseben postopek, pa so pravila naslednja:
Pristojna za odločanje o dedovanju so sodišča v tisti državi, kjer je zapustnik živel pred svojo smrtjo. Obstaja uredba EU o dedovanju v tuji državi, ki določa, da se tudi v tuji državi (znotraj EU) upoštevajo vsi dokumenti in javne listine, torej tudi sklep o dedovanju.
Po tej uredbi se tudi izda evropsko potrdilo o dedovanju, ki služi za dokazovanje statusa dedičev premoženja, ki se nahaja v tujini, v vašem primeru na Hrvaškem. To potrdilo je veljavna listina za vpis zapuščine in dedičev v ustrezni register države, kjer je nepremičnina.
Vsak primer je nekoliko drugačen, zato smo vam opisali dva postopka. V obeh pa je treba pridobiti evropsko potrdilo o dedovanju.