Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
8. 1. 2023,
18.49

Osveženo pred

1 leto, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,65

2

Natisni članek

rudnik protest premog Nemčija

Nedelja, 8. 1. 2023, 18.49

1 leto, 3 mesece

V Nemčiji protestirajo proti širitvi premogovnika

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 0,65

2

Premogovnik Lützerath | Foto Guliver Image

Foto: Guliver Image

V kraju Lützerath blizu Mönchengladbacha na zahodu Nemčije je danes potekal protest proti načrtovani širitvi tamkajšnjega premogovnika na prostem, ki je po mnenju protestnikov v nasprotju s podnebnimi zavezami nemške vlade. Aktivisti so se utaborili v zapuščenem naselju, ki naj bi ga zaradi širitve pričeli prihodnji teden uničevati.

V Lützerathu, ki je postal simbol upora proti fosilnim gorivom, se je zbralo okoli dva tisoč ljudi, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočila aachenska policija.

Nemški energetski velikan RWE je namreč na podlagi sporazuma z nemško vlado dobil dovoljenje za širitev premogovnika. V skladu s sporazumom naj bi petim vasem v bližini prizanesli, Lützerath pa porušili, da bi tako naredili prostor za izkopavanje.

Premogovnik Lützerath | Foto: AP / Guliverimage Foto: AP / Guliverimage Po poročanju časnika Der Spiegel je policija iz vse Nemčije ponudila okrepitve za nalogo odstranjevanja aktivistov z območja naselja. Iz internega zapisnika, ki ga je dobil časnik, naj bi bilo razvidno, da nameravajo regionalne oblasti tja poslati "od 10 do 15" enot s približno po sto policisti. Za 14. januar je sicer v naselju načrtovan še en velik protest, navaja AFP.

Zagnali zaprte termoelektrarne

Nemčija je zaradi energetske krize, ki jo je sprožila ruska invazija na Ukrajino, ponovno zagnala zaprte termoelektrarne. Kljub temu, da se država zateka k premogu, da bi zmanjšala pritisk na plinske elektrarne, oblasti trdijo, da ne nameravajo odstopiti od svojega cilja, da do leta 2030 prenehajo uporabljati premog.

Vendar pa podnebni aktivisti trdijo, da vlada še vedno ne stori dovolj, da bi dosegla pariški podnebni cilj, skladno s katerim je treba zadržati globalno segrevanje na 1,5 stopinje Celzija.

Ne spreglejte