Sreda, 29. 5. 2013, 13.05
7 let, 9 mesecev
Usoda CPL-ja še ni znana, delavci vlagajo tožbe
V torek je sicer 75 nekdanjih delavcev CPL vložilo tožbe zaradi nezakonite odpovedi delovnega razmerja, pred sodiščem pa se je zbralo več nekdanjih delavcev CPL.
Sodišče je zaključilo narok za začetek stečajnega postopka CPL, ki se je začel prejšnji teden. Zastopnik CPL Mitja Kač je od sodišča želel več časa, da se seznani s podanimi predlogi, vendar pa je sodišče njegovo zahtevo zavrnilo. Omenjeno sodišče je sicer februarja enkrat že začelo stečajni postopek CPL, vendar pa ga je Višje sodišče v Ljubljani razveljavilo.
Okrožno sodišče je namreč odločitev za stečaj sprejelo na podlagi predloga, ki so ga podali štirje delavci, ker jim družba ni izplačala plač in prispevkov za oktober, november in december lani. CPL pa je nato preko obvladujočih družb tem štirim delavcem nakazal plače s prispevki za omenjene mesece in regres za lani. Višje sodišče je zato zadevo poslalo v ponovno obravnavo okrožnemu.
Predlog za začetek stečajnega postopka so poleg omenjenih štirih delavcev vložili še SKB banka, Probanka, Banka Celje in SCAC Italpali, ta mesec pa je predlog podalo še 73 nekdanjih delavcev, ki jim niso bile izplačane plače in socialni prispevki.
Kač je sodišču predložil dokazila, da so bile 44 delavcem, ki so tudi po uvedbi stečajnega postopka ohranili delovno mesto v CPL, za marec izplačane plače in socialni prispevki. Po mnenju predlagateljev začetka stečajnega postopka pa to ne spremeni dejstva, da je CPL trajno insolventen, saj zaposlenim, ki so ob uvedbi stečajnega postopka izgubili delo, nekdanji delodajalec od oktobra dalje ni izplačal plač in socialnih prispevkov.
Ponovno je bilo izpostavljeno tudi vprašanje, ali so bile omenjenim štirim delavcem res nakazane plače za oktober, november in december lani, saj so nakazila prejeli z računov obvladujočih družb. "Takšno plačilo je izpodbojno, saj so bili s tem neupravičeno prikrajšani preostali upniki," je poudaril Završek.
Kot je poudaril Završek, so se odpuščeni delavci zaradi tega znašli v nemogočem položaju, saj sedaj niso upravičeni do nadomestila jamstvenega, preživninskega in socialnega sklada, prav tako pa jim ne pripada denarno nadomestilo za brezposelnost. Sklad bo sicer šel v obnovitev postopka, je pojasnil.
Približno 20 delavcev CPL se pa se je med narokom zbralo pred poslopjem sodišča v Ljubljani, ker so pričakovali odločitev sodišča. Poudarili so, da se jim godi krivica, država pa si zatiska oči pred načrtnim izčrpavanjem CPL. Spregovorili so tudi o navedbah zastopnika CPL, da so bile 44 delavcem, ki so ohranili zaposlitev, za marec izplačane plače. Kot so poudarili, so jim bile plačane nakazane le za osem dni v marcu, medtem ko plač za april še niso prejeli.