Petek, 13. 6. 2014, 17.10
2 leti, 6 mesecev
Tudi Slovenija podpira nadaljevanje pogovorov Evropske komisije z Rusijo glede Južnega toka
"Glede Južnega toka podpiramo nadaljevanje pogovorov Evropske komisije z Rusijo, da se zagotovi skladnost z zakonodajo EU," je v povezavi s tem vprašanjem v razpravi na zasedanju v Luksemburgu dejal državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo in prostor Bojan Kumer.
Enako je bilo sporočilo Madžarske, k napredku v pogajanjih pa so pozvale še nekatere druge članice, na primer Bolgarija in Italija.
Evropska komisija je lani opozorila, da so dvostranski sporazumi, ki so jih nekatere članice Unije, med njimi Slovenija, sklenile z Rusijo o plinovodu Južni tok, neskladni z evropsko zakonodajo in da so potrebne spremembe. Nato je komisija od članic dobila mandat za pogajanja z Rusijo na ravni strokovnjakov o uskladitvi dvostranskih sporazumov z evropsko zakonodajo, je danes spomnil Oettinger.
Ob tem je pozval, naj Rusija ustavi postopek pred WTO in naj sporazume o Južnem toku uskladi z evropsko zakonodajo skozi pogajanja z EU, kot je to storila v primeru Severnega toka.
Južni tok sicer ni prednostni projekt Unije, kar kaže tudi nova strategija za zmanjšanje energetske odvisnosti, predvsem od Rusije, o kateri so danes prvič razpravljali ministri, konec meseca pa bodo mnenja o njej izmenjali še voditelji članic Unije.
Poleg tega je Slovenija izpostavila, da vprašanje energetske varnosti ni povezano samo s podnebno-energetsko politiko EU, pač pa tudi s tehnološko oziroma razvojno politiko EU, tako da je v luči zmanjševanja visoke uvozne odvisnosti Slovenije na področju fosilnih goriv treba povečati napore pri iskanju tehnoloških rešitev za to težavo.