Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
17. 2. 2025,
6.30

Osveženo pred

1 dan, 16 ur

Vsebino omogoča ARAG

Natisni članek

Natisni članek

pravna zaščita zavarovanje ARAG advertorial

Ponedeljek, 17. 2. 2025, 6.30

1 dan, 16 ur

Pravica do odklopa: kako ukrepati, ko delodajalec krši vaše pravice?

Vsebino omogoča ARAG

V novembru 2024 je v Sloveniji začela veljati pravica do odklopa, ki delavcem omogoča, da v času počitka ali upravičene odsotnosti niso dolžni odgovarjati na klice, elektronska sporočila ali drugačne zahteve delodajalca. Pravica do odklopa je namenjena varovanju vašega zasebnega časa ter zagotavljanju ravnovesja med delom in prostim časom. Delodajalci so bili dolžni do 16. novembra 2024 sprejeti ustrezne ukrepe za uresničevanje te pravice. Pa to tudi upoštevajo? Kako lahko delavec ukrepa, če delodajalec tako ali drugače krši njegove delovne pravice?

Pravica do odklopa | Foto: Shutterstock Foto: Shutterstock

Slovenija je ena izmed prvih držav, ki je uzakonila to pravico, za to pa se je odločila, ker je "biti vedno dosegljiv" postala realnost številnih delovnih mest. Pričakovanje, da smo nenehno dostopni, po navedbah ministrstva za delo ustvarja pritisk na zaposlene in tveganje za njihovo varnost in zdravje.

Kaj pomeni pravica do odklopa?

Pravica do odklopa pomeni, da delavec v času izrabe pravice do počitka oziroma upravičene odsotnosti z dela v skladu z zakonom in kolektivno pogodbo oziroma splošnim aktom ne bo na razpolago delodajalcu.

Čeprav sodobna tehnologija omogoča stalno dosegljivost, vam zakon omogoča, da se med počitkom, dopustom ali drugimi upravičenimi odsotnostmi iz službe izklopite in niste dolžni odgovarjati na službene klice, e-pošto ali sporočila. Pomembno je, da se zavedate te pravice in spremljate, ali jo vaš delodajalec spoštuje v skladu z zakonskimi določili.

Pravico do odklopa zagotavlja novela Zakona o delovnih razmerjih (ZDR-1D). Ta veleva, da vam delodajalec ne sme nalagati obveznosti, da ostanete dosegljivi zunaj svojega delovnega časa – med počitkom, dopustom, bolniško odsotnostjo ali katerokoli drugo upravičeno odsotnostjo. Namen te pravice je omogočiti popoln odklop od delovnih obveznosti ter brezskrbno sprostitev brez pritiska dosegljivosti. Delodajalci so dolžni zagotoviti spoštovanje te pravice s sprejetjem ustreznih ukrepov bodisi prek kolektivne pogodbe bodisi z internimi akti podjetja.

Pravica do odklopa | Foto: Shutterstock Foto: Shutterstock

Seznanite se z lastnimi pravicami

Pomembno je, da ste kot delavec seznanjeni s svojo pravico in da spremljate, ali vaš delodajalec spoštuje zakonske obveznosti. Delavci morajo biti pozorni na morebitne kršitve in ukrepati, če zaznajo nepravilnosti. Na kaj bodite pozorni?

Delodajalec je dolžan delavce obvestiti o ukrepih, ki jih sprejema za uveljavitev pravice do odklopa. Če so ti ukrepi nejasni ali neustrezni, imate pravico izraziti svoje mnenje in pričakovati, da ga bo delodajalec ustrezno obravnaval. Prav tako morajo biti vsi pravilniki in interni akti, ki urejajo pravico do odklopa, dostopni zaposlenim, zato je priporočljivo preveriti, ali imate vpogled v te dokumente, in se seznaniti z njihovo vsebino. Če opazite, da delodajalec ne spoštuje pravice do odklopa in zahteva vašo dosegljivost zunaj delovnega časa, imate pravico na to opozoriti in ukrepati. V primeru kršitev se lahko posvetujete s strokovnjaki s področja delovnega prava, ki vam lahko pomagajo zaščititi vaše pravice.

Pravica do odklopa je vaša pravica po zakonu!

Čeprav zakon določa, da delodajalec od zaposlenega ne sme zahtevati dosegljivosti izven delovnega časa, se v praksi lahko dogaja, da delodajalci na različne načine kršijo to pravico.

Vprašati se velja, ali je delodajalec resnično sprejel ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa. Je vaša pravica do odklopa spoštovana ali delodajalec od vas pričakuje, da delo opravljate tudi izven delovnega časa? Zavarujte se in vstopite v stik z Zavarovalnico Arag, kjer vam bodo pomagali rešiti dileme delovnega prava.

ARAG | Foto:

Prvi korak k rešitvi težave

Prvi korak k rešitvi težave je zavedanje o pravici do varnega in spoštljivega delovnega okolja. Tu se v ospredje postavlja pomen zavarovanja pravne zaščite, kot ga ponuja zavarovalnica ARAG, ki je ena vodilnih zavarovalnic na tem področju. Pravna zaščita je ključnega pomena za zagotavljanje varnosti, pravičnosti in zaščite interesov posameznikov. Tega se s sklenjenim zavarovanjem pravne zaščite zaveda tudi čedalje več Slovencev.

Z zavarovanjem pravne zaščite pri ARAG si lahko delavec za dostopen mesečni znesek zagotovi dostop do strokovne pravne pomoči brez dodatnih stroškov. To pomeni, da lahko v primeru kršitve delovnih pravic brez skrbi poišče pravno pomoč in uveljavlja svoje pravice, ne da bi moral skrbeti za visoke stroške odvetnikov in sodnih postopkov.

Ključne prednosti zavarovanja pravne zaščite

Sklenitev pravnega zavarovanja pri ARAG je pametna izbira iz številnih vidikov, saj lahko delavec za nizko mesečno premijo pridobi celovito pravno podporo, ki bi jo sicer moral drago plačati ob vsakem posameznem primeru. Spopadanje z reševanjem pravnih težav se lahko (poleg drugih vidikov težav) hitro pozna na debelini denarnice. Nekateri odvetniki zaračunajo že prvi razgovor, med zastopanjem pišejo dopise, svetujejo, vlagajo tožbe, sestankujejo in hodijo na obravnave. Zavarovanje pravne zaščite je zagotovo cenejše od stroškov še tako majhnega sodnega primera ter hkrati omogoča občutek varnosti in brezskrbnosti, saj pot do pravice ne bo presekana zaradi vrtoglavih stroškov postopka, ki bi jih morali sicer kriti sami.

Zavarovalnica ARAG je v Sloveniji prisotna od leta 2004 in ima danes široko mrežo odličnih kontaktnih odvetnikov. Zaupa ji že več kot 74 tisoč zadovoljnih strank, z zavarovanjem pravne zaščite pa je pod vodstvom Marka Vončine pomagala že več kot 55 tisoč Slovencem.

Ena ključnih prednosti Zavarovalnice ARAG je celovitost pokritosti. Njihova ponudba pravne zaščite zajema širok spekter področij. Ne glede na vrsto pravnega izziva, s katerim se srečujete, ARAG zagotavlja prilagojeno in učinkovito rešitev. Poleg tega stremi k nudenju individualnega pristopa. Razumejo, da so potrebe vsakega posameznika edinstvene, zato ponujajo prilagodljive pakete zavarovanja, ki se prilagajajo specifičnim zahtevam strank.

Zakaj je zavarovanje pravne zaščite dobro zame in mojo družino?

Zavarovanje pravne zaščite ARAG pokriva več področij ter nudi celovito zaščito in varnost za vas in družino. Z zavarovanjem pravne zaščite boste:

  • dobili mesečni brezplačni posvet pri odvetniku,
  • plačali minimalno mesečno premijo za vse družinske člane ter se tako izognili visokim sodnim in odvetniškim stroškom,
  • imeli krite stroške in stroške nasprotne strani, tudi če na sodišču izgubite,
  • lahko izkoriščali zavarovanje ne le v Sloveniji, ampak v vsej Evropi.

Povedano drugače, zavarovalnica ARAG bo krila naslednje:

  • odvetniške stroške,
  • stroške od sodišča imenovanih izvedencev,
  • stroške prič in tolmačev,
  • dodatne materialne stroške (npr. fotokopiranje),
  • sodne stroške, sodne takse, sodno povprečnino,
  • polog varščine do sto tisoč evrov,
  • potne stroške za sojenje v tujini,
  • stroške zunajsodnih poravnav, mediacij,
  • s sodno odločbo naložene stroške nasprotne strani.

CENA: od 12,59 evra za paketa Varnost in Služba.

Izberite in sklenite svoje zavarovanje v petih korakih.

Arag | Foto:

Pravna pomoč tudi na drugih področjih življenja in vsakdana

Življenja ne predstavlja le služba, zato pravna pomoč pride prav tudi drugje. Položajev, ko bi potrebovali odvetnika ali različne oblike pravne pomoči in zaščite, je veliko, razširjeni pa so na vsa področja našega življenja in vsakdana – družino, promet in nepremičnine.

Osebno, kot je osebno vaše življenje

Zavarovanje pravne zaščite je za zavarovalnico ARAG osebno, kot je osebno vaše življenje, zato si lahko izberete tako zavarovanje, ki vam ustreza.

Paket Varnost je osnovni del zavarovanja pravne zaščite in je vedno vključen. Pokriva osnovne potrebe vašega zasebnega življenja. K paketu Varnost pa lahko poleg že omenjenega paketa Služba dodate naslednja področja:

Družina

Spori glede skrbništva, stikov in preživnine so lahko izjemno stresni. Zagotovite si, da bodo vsaj odvetniški in sodni stroški za vas skrb manj.

Nepremičnine

Lahko se zgodi, da boste imeli spor s sosedi (glede služnosti, hrupa itd.), da vam bo najemodajalec neupravičeno zvišal najemnino ali odpovedal najemno pogodbo. Ne dopustite, da bi takrat morali plačati visoke odvetniške in sodne stroške.

Promet

Pomislite na položaje, ko bi potrebovali pravno zaščito v prometu. Zelo verjetno je, da boste po prometni nesreči zahtevali odškodnino, imeli spor z zavarovalnico, dobili kazen za prehitro vožnjo ali pa boste zaradi povzročitve hujše prometne nesreče kazensko ovadeni.

PRIDOBITE VEČ INFORMACIJ

ARAG v Ljubljani Arag | Foto:

ARAG SE – podružnica Slovenija

Dunajska cesta 63

1000 Ljubljana

Telefon: +386 (0)1 236 41 81

Elektronski naslov: info@arag.si

 
Ne spreglejte