Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
20. 7. 2014,
11.47

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Hrvaška privatizacija

Nedelja, 20. 7. 2014, 11.47

7 let, 3 mesece

Na Hrvaškem sledi nov pospešeni val privatizacije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Hrvaška vlada se je odločila prodati okoli 23 odstotkov delnic zagrebškega podjetja Končar Elektroindustrija, da bi zagotovila denar za dokapitalizacijo družbe Petrokemija iz Kutine.

Gre za začetek pospešene prodaje državnih deležev v podjetjih, napovedujejo hrvaški mediji. Vlada bo, da bi rešila Petrokemijo, prodala tudi svoj 25-odstotni delež v hrvaškem telekomunikacijskem operaterju Hrvatski Telekom (HT) ter 20-odstotni delež v pristanišču Ploče, je prejšnji četrtek napovedal hrvaški časnik Jutarnji list. Ob tem je pojasnil, da vlada nima drugega vira denarja, čeprav poletje ni pravi čas za prodajo delnic v podjetjih, kot sta Končar ali HT.

Hrvaška vlada je pripravila seznam podjetij za privatizacijo, ki ga bo oktobra poslala v Bruselj, potem ko je Evropska komisija zahtevala natančen seznam družb, ki jih Zagreb namerava prodati, dokapitalizirati ali oddati v koncesije.

Na seznamu so vsa letališča razen dubrovniškega Na privatizacijskemu seznamu so vsa letališča razen Čilipov v Dubrovniku. Prodali bodo delnice iz državnega portfelja tudi v Hrvatski poštanski banki ter v podjetjih Hrvatske željeznice Cargo, Jadroplov, RIZ, Imunološki zavod in Club Adriatic, je navedel časnik. Dodali so, da bodo prodali tudi 32 odstotkov delnic turističnega kompleksa Sunčani Hvar.

Z dokapitalizacijo nameravajo strateškim partnerjem prepustiti 20-odstotni delež v podjetju Hrvatske pošte. Podobno napovedujejo pristanišču v Reki, ACI marini in letalskemu prevozniku Croatia Airlines.

Levosredinska hrvaška vlada pričakuje, da bo do konca leta podpisala pogodbo z novim koncesionarjem hrvaških avtocest, ki naj bi v izčrpano državno blagajno nakazal tri milijarde evrov. Monetizaciji avtocest za več desetletij močno nasprotuje hrvaška javnost.

Strokovnjaki menijo, da se bo zmanjšal pritisk na državni proračun Strokovnjaki menijo, da se bo s pospešeno privatizacijo zmanjšal pritisk na državni proračun. Pravijo, da se je vlada odločila dobro, ker potrebuje prihod zasebnega kapitala, da bi prestrukturirala podjetja in na splošno okrepila hrvaško gospodarstvo.

Hkrati opozarjajo, da privatizacije ne bodo mogli izpeljati brez težav. Navajajo primer neuspešne privatizacije enega izmed hčerinskih podjetij Hrvatskih željeznica, HŽ infrastruktura, in tudi lanski poskus prodaje Croatia Airlines.

Ne spreglejte