Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
16. 5. 2013,
13.53

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Joseph Mussomeli podjetje

Četrtek, 16. 5. 2013, 13.53

7 let, 3 mesece

Mussomeli: Poslovanje z ZDA odvisno od dejavnosti podjetja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Sodelovanje z ameriški podjetji ni odvisno od velikosti, temveč od dejavnosti podjetja, je gospodarstvenikom Spodnjega Podravja dejal veleposlanik ZDA v Sloveniji Joseph Mussomeli.

Na srečanju gospodarstvenikov Spodnjega Podravja z ameriškim veleposlanikom v Sloveniji so med drugim spregovorili o možnostih za internacionalizacijo lokalnih podjetij ter vstop na tuje trge.

"V Sloveniji še vedno preveč birokracije" "Najbolj pomembno je, kaj ima podjetje za ponuditi, bodisi da proizvaja nekaj res zelo posebnega ali pa nekaj, po čemur velja veliko povpraševanje. Ameriški sistem je kapitalističen in če je povpraševanje po nečem veliko in ga podjetje zna prodati, potem tam lahko uspe," je dejal "Joseph Mussomeli".

Kot glavno razliko med slovenskim in ameriškim sistemom je omenil, da je v ZDA dejansko dovoljeno delati posel, medtem ko je v Sloveniji še vedno preveč birokracije pri pridobivanju raznih dovoljenj.

Sam meni, da imajo celo ZDA preveč papirnatih opravil, a to ni skoraj nič v primerjavi s Slovenijo, kjer je treba zadovoljiti številne zahteve in ljudi, kar odganja mnoge domače ali tuje investitorje.

"Slovenija na papirju dovolj razlogov za gospodarski uspeh" Sicer ima Slovenija po njegovih besedah na papirju dovolj razlogov za to, da bi ji gospodarsko šlo zelo dobro. Ima odlično strateško lego in v primerjavi z drugimi državami nekdanje Jugoslavije zelo dobro infrastrukturo, prav tako pa, čeprav se mnogi Slovenci s tem po njegovem ne bi strinjali, še vedno bolje razvit čut za spoštovanje zakonov.

Ob tem so Slovenci v povprečju dobro izobraženi, dobri delavci in večinoma znajo govoriti angleški jezik, kar je pomembno za odločanje tujih investitorjev o prihodu.

Bo strah pred tujci državo stal obstoja? Tisto, kar manjka Sloveniji, je po besedah ameriškega veleposlanika predvsem večja odprtost dela ljudi, ki se danes bojijo tujcev in sprememb, a prav to je lahko tisto, kar bi državo v prihodnje lahko stalo obstoja.

Ob tem pa bi se po njegovem prepričanju tudi oblast morala obrniti stran od zgolj ohranjanja države blaginje za vsako ceno, saj lahko ravno osredotočenje na zaščit plač in privilegijev povzroči razkroj države blaginje.

Picelj: Slovenskim podjetnikom za internacionalizacijo manjka poguma Na srečanju je sodeloval tudi poslovni svetovalec Josef Picej, sicer koroški Slovenec, ki je dejal, da so slovenski podjetniki za zdaj večinoma premalo pogumni za internacionalizacijo svojega poslovanja, saj se ne zavedajo svojih možnosti.

Ob tem je spomnil, da nenazadnje po vsem svetu živijo Slovenci, ki so pripravljeni pomagati, a je treba tudi s pomočjo strateških partnerjev in zbornic poiskati primerne trge.

Čelan: za razvoj regijskega gospodarstva dobrodošel vsak gost Ptujski župan Štefan Čelan je menil, da je za razvoj regijskega gospodarstva pri njih dobrodošel vsak gost, ki bi k temu pripomogel.

Na Ptujskem sicer deluje kar nekaj podjetij, ki že danes poslujejo po vsem svetu, tudi na ameriškem trgu, pri tem pa gre večinoma za ljudi, ki nimajo kompleksov in se zavedajo, da je pamet po svetu enakomerno porazdeljena in zato ni treba imeti strahu pred vstopom na največje svetovne trge.

Ne spreglejte