Ponedeljek, 19. 1. 2015, 19.21
7 let, 9 mesecev
Milanović na stran posojilojemalcev: tečaj franka in kune bo za leto dni zamrznil
Presodil je, da je krepitev švicarskega franka "višja sila in izredno stanje", zaradi katerega morajo državne ustanove nujno ukrepati.
Kot je Milanović sporočil na popoldanski novinarski konferenci, vlada predlaga, da se tečaj švicarskega franka določi pri 6,39 kune za leto dni. V tem obdobju bi namreč lahko v sodelovanju s centralno banko našli rešitev za zamenjavo posojil v frankih za posojila v kunah, poroča hrvaška tiskovna agencija Hina.
"Ni več prostora za dolgotrajna pogajanja, ker grozi nevarnost, da bodo številni ljudje izgubili sposobnost, da bi plačevali posojila, in potem bodo imeli škodo tako oni kot banke," je Milanović povedal ob današnjem podpisu pogodbe, s katero so odpisali dolgove socialno najbolj ogroženim prebivalcem.
V Banskih dvorih so pogodbo podpisali z župani največjih mest in s predstavniki hrvaškega elektrogospodarstva, hrvaške pošte in javne radiotelevizije.
Medtem je hrvaški minister za finance Boris Lalovac napovedal, da je najbolj realen nov poseg v obrestno mero. Dodal je, da je možnost tudi fiksiranje tečaja švicarskega franka, a da se je treba posvetovati s pravniki in bankirji, predvsem pa s hrvaško centralno banko.
Društvo Franak, ki skrbi za položaj posojilojemalcev v švicarskih frankih, je danes povabilo svoje članstvo na "splošno mobilizacijo". Na družbenem omrežju Facebook so med drugim sporočili, da lahko njihovi člani že začnejo pripravljati transparente za morebitne proteste. V društvu poudarjajo, da lahko krepitev švicarskega franka vpliva na življenja več kot 200 tisoč ljudi na Hrvaškem, ki so dobili posojila v švicarski valuti.
Lani so iz hrvaške centralne banke sporočili, da je bilo na Hrvaškem še nekaj več kot 55 tisoč državljanov, ki so imeli posojila v švicarskih frankih. Konec septembra lani je bila vrednost posojil 23,7 milijarde kun ali nekaj več kot tri milijarde evrov.