Evropske države so pristopile k ustvarjanju fiskalne unije z močnim nadzorom nad nacionalnimi proračuni, je v nemškem parlamentu poudarila nemška kanclerka Angela Merkel.
"Ne le, da govorimo o fiskalni uniji, ampak smo jo začeli ustvarjati," je izpostavila Merklova v težko pričakovanem nagovoru. Merklova je pred poslanci znova poudarila, da ne obstaja hitra rešitev evropske dolžniške krize. "Gre za proces in ta proces bo trajal več let," je izpostavila.
Merklova in Sarkozy naj bi predstavila predlog ukrepov za preboj iz krize
Nemške poslance je nagovorila pred vrhom EU, ki bo potekal 9. decembra v Bruslju. Merklova naj bi na vrhu skupaj s francoskim predsednikom Nicolasom Sarkozyjem predstavila predlog ukrepov za preboj iz krize, ki jih bosta evropska voditelja uskladila na srečanju v ponedeljek.
Predlog spremembe naj ne bi vključeval spremembe mandata ECB
Sarkozy in Merklova sta konec novembra sporočila, da bosta v prihodnjih dneh predstavila predlog sprememb temeljne pogodbe EU, ki pa ne bo vključevala spremembe mandata Evropske centralne banke (ECB) v smeri reševanja članic območja evra v dolžniških težavah.
"Okrepiti moramo temelje gospodarske in monetarne unije"
Nemška kanclerka se je tako znova zavzela za spremembe v smeri fiskalne unije, v kateri bi "vsaj za območje z evrom" veljala zelo stroga pravila. Ta bi oblikovala "zavoro" za evropsko zadolževanje, s čimer bi državam preprečili zadolževanje vse do roba solventnosti. "Okrepiti moramo temelje gospodarske in monetarne unije."
Merklova: Politika je v zadnjih letih zatajila
Merklova je ob tem ponovila stališče, da bi moralo imeti Sodišče EU moč kaznovati države, ki bodo kršile stabilizacijska pravila. "Politika je v zadnjih letih zatajila," je poudarila, medtem ko sodniki delujejo "neodvisno od političnega vpliva". "Pravila je potrebno spoštovati. Njihovo spoštovanje je potrebno nadzorovati, njihovo kršenje pa mora imeti posledice," je bila stroga.
Kanclerka zavrača očitke, da je bil odgovor Nemčije na krizo prepočasen
Ob tem je Merklova izpostavila, da predlogi Nemčije ne izpostavljajo njene želje po dominaciji v Evropi. "To je zgrešeno," je poudarila. Zavrnila pa je tudi očitke, češ da je bil njen odgovor na evropsko dolžniško krizo prepočasen. Pristop svoje vlade je primerjala z maratonom. "Zmaga tisti, ki ve, kaj potrebuje, da bo zdržal celotno razdaljo."
V četrtek je o prihodnosti Evrope govoril Sarkozy. Načrtov ni želel razkriti, dejal je le, da si Francija in Nemčija skupaj prizadevata za novo pogodbo EU, s pomočjo katere bi znova razmislili o Evropi in njenem delovanju. "Prava gospodarska vlada, ki sprejema več odgovornosti - to je naša vizija o prihodnosti območja evra in prihodnji reformi pogodb," so bile njegove besede.