Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
31. 5. 2013,
10.53

Osveženo pred

7 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Marko Kranjec Slovenija politika

Petek, 31. 5. 2013, 10.53

7 let, 10 mesecev

Kranjec: Slovensko politiko čaka težko delo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Slovenija je pred obdobjem, polnim izzivov, je poudaril guverner Banke Slovenije Marko Kranjec. Žoga je sedaj v rokah politikov, a jih glede na stališča nekaterih delov družbe, čaka težko delo, meni.

Kranjec, ki je nagovoril udeležence dvodnevne konference Evropskega centra za voditeljstvo na Bladu, je najprej orisal pot Slovenije v nezavidljivo situacijo, v kateri se nahaja. Med drugim je izpostavil, da je bilo v Sloveniji po vstopu v EU veliko optimizma, tako v gospodinjstvih kot tudi v podjetjih in v bankah.

Tako danes težava ni le bančni sektor, ki je nakopičil velik del slabih posojil, pač pa tudi močno zadolžena podjetja. "Sedanje stanje je posledica nekdanjih politik, plačujemo ceno pretiranega optimizma," je poudaril Kranjec.

"Nikoli ne predajte nerealističnim pričakovanjem" Guverner je spomnil na priporočila Evropske komisije Sloveniji. Med nalogami, ki bi jih morala opraviti Slovenija, je tudi natančna preveritev podjetij v državni lasti. Ugotoviti je namreč potrebno, zakaj je upravljanje v teh podjetjih neučinkovito, je menil Kranjec. Izpostavil je tudi dejstvo, da so banke v državni lasti nakopičile večji delež slabih posojil kot tiste v zasebni lasti.

Sicer pa je sporočilo, ki ga je zbranim namenil Kranjec, da se "nikoli ne predajte nerealističnim pričakovanjem". Realnosti ne država ne podjetja ne smejo zamenjevati z željami ali upanjem, je posvaril. Ob tem še dodal, da bi morali v Sloveniji poskusiti različne stvari, saj izhod iz krize ni le en.

Kranjec je med drugim poudaril, da je Slovenija veliko pridobila z vstopom v EU in v območje evra. "Izgubili smo nekaj instrumentov, kot je prilagajanje valutnega tečaja, a smo lahko učinkovito gospodarstvo, če bomo vodili disciplinirane makroekonomske politike in bomo konkurenčni," je dejal guverner.

V Sloveniji nimamo razvitega kapitalskega trga Dodal je še, da je Slovenija tako majhna, da lahko izvaža na vse trge, nihče v njej ne vidi grožnje. "A s prejšnjim sistemom nismo prekinili, preveč smo ščitili neučinkovite proizvajalce, imeli smo preveč tog trg dela," je težave izpostavil Kranjec.

Ocenil pa je tudi, da v Sloveniji nimamo razvitega kapitalskega trga, pa ne le zaradi velikosti države, pač pa tudi zaradi pristopa k lastništvu. Ob pretežno državnem lastništvu namreč ni potrebe oziroma povpraševanja po zasebnem kapitalu.

Kar se tiče prihodnosti Slovenije pa je Kranjec poudaril, da "mora" biti optimističen, "A če gledam odzive nekaterih delov družbe, recimo sindikatov, bodo pogajanja težka," je poudaril.

Ne spreglejte