Torek, 12. 12. 2017, 4.00
6 let, 11 mesecev
Kako bodo v letu 2018 zaposlovali slovenski delodajalci
Slovenski delodajalci v leto 2018 vstopajo z dobrimi obeti za zaposlovanje. Raziskava skupine ManpowerGroup kaže, da delodajalci rast zaposlovanja v prvih štirih mesecih prihodnjega leta pričakujejo v vseh desetih gospodarskih panogah. O novih zaposlitvah so najbolj optimistični delodajalci v proizvodni panogi.
Po rezultatih raziskave napovedi zaposlovanja, ki jo je danes objavila skupina ManpowerGroup, delodajalci še naprej poročajo o obetavnih zaposlitvenih namerah v prvem četrtletju prihajajočega leta 2018.
Obetavna napoved zaposlovanja
Neto napoved zaposlovanja znaša 17 odstotkov in je v primerjavi s prejšnjim četrtletjem močnejša za tri odstotne točke, medtem ko v primerjavi z enakim obdobjem lani ostaja nespremenjena.
V primerjavi z rezultati raziskave 15 odstotkov delodajalcev načrtuje rast zaposlovanja, dva odstotka delodajalcev načrtuje upad, 79 odstotkov delodajalcev pa sprememb pri zaposlovanju ne predvideva. V raziskavo je bilo v Sloveniji vključenih 621 delodajalcev.
Sloveniji izjemno ugodne napovedi v primerjavi z drugimi državami
Širša regionalna primerjava kaže, da so napovedi slovenskih delodajalcev izjemno ugodne. Raziskava Sloveniji skupaj z Romunijo namreč napoveduje najboljše zaposlitvene namere v vsej regiji EMEA (Evropa, Bližnji vzhod in Afrika). Boljše zaposlitvene namere od slovenskih napovedujejo le delodajalci iz šestih drugih držav sveta, ki so bile med 43 državami vključene v raziskavo.
Največ možnosti za zaposlitev se ponuja v proizvodni panogi
Panožni podatki razkrivajo, da delodajalci rast zaposlovanja pričakujejo v vseh desetih gospodarskih panogah. Najboljše zaposlitvene namere beležijo v proizvodni panogi. V prvem četrtletju prihodnjega leta namreč njihova neto napoved zaposlovanja znaša +31 odstotkov.
Največ zaposlitev doslej oziroma vse od leta 2011 delodajalci napovedujejo v panogi transporta, logistike in komunikacij (+19 odstotkov) ter v panogi trgovine na debelo in drobno (+15 odstotkov).
Optimistični so tudi v panogah gostinstva in hotelirstva ter transporta, logistike in komunikacij, od koder poročajo o neto napovedi zaposlovanja 19 odstotkov za obe panogi.
Rast zaposlovanja pričakujejo tudi v gradbeništvu
Zaposlitvene namere delodajalcev so obetavne tudi v gradbeni panogi, za katero napoved zaposlovanja za omenjeno panogo znaša 17 odstotkov. V panogi trgovine na debelo in drobno delodajalci pričakujejo zanesljiv zaposlitveni utrip, njihova neto napoved zaposlovanja namreč znaša 15 odstotkov. Malce nižjo napoved zaposlovanja (13 odstotkov) napovedujejo tudi delodajalci v panogi finančnih in poslovnih storitev.
Bolj previdni so delodajalci v panogah kmetijstva, lova, gozdarstva in ribolova ter oskrbe z elektriko, vodo in plinom, v obeh namreč poročajo o neto napovedi zaposlovanja, ki znaša sedem odstotkov.
Pozitiven zaposlitveni utrip v vseh štirih regijah
Da bodo v prihajajočem četrtletju zaposlovali, pričakujejo delodajalci v vseh štirih zajetih regijah. O najmočnejšem zaposlitvenem utripu poročajo delodajalci v osrednji regiji, saj njihova napoved zaposlovanja znaša 19 odstotkov.
Zanesljiv zaposlitveni utrip delodajalci pričakujejo tudi drugje v Sloveniji. V severovzhodni regiji neto napoved zaposlovanja znaša 16 odstotkov, v jugovzhodni regiji 15 odstotkov in v jugozahodni regiji 12 odstotkov.
Napoved v regiji neenotna, najslabše napovedi za Avstrijo in Italijo
Kazalnikov, ki bi nakazovali večjo enotnost napovedi zaposlovanja v regiji EMEA (Evropa, Bližnji vzhod, Afrika), je po rezultatih raziskave malo.
V primerjavi s prejšnjim četrtletjem delodajalci v desetih državah napovedujejo rast zaposlitvenih možnosti, v prav toliko državah delodajalci poročajo o upadu zaposlitvenih možnosti. O enakih možnostih kot v prejšnjem četrtletju medtem poročajo delodajalci iz petih, v raziskavo vključenih držav v regiji.
Največ priložnosti za zaposlitev bodo v obdobju prvega četrtletja 2018 imeli iskalci zaposlitve v Romuniji in v Sloveniji, medtem ko bo zanje prihajajoče četrtletje, regijsko gledano, najmanj ugodno v Avstriji in v Italiji.
3