Sreda, 6. 5. 2015, 11.04
1 leto, 2 meseca
Kaj storiti v primeru padcev cen na borzi?
Korekcije na delniških (in drugih) trgih so nekaj povsem normalnega in na njih je smiselno gledati kot na obdobje popustov na borzi. Prepogosto se dogaja, da investitorji na investicijo gledajo iz popolnoma drugega zornega kota kot pa recimo na nakup nekega drugega izdelka.
Tudi pri naložbah moramo pogledati, kakšna je kakovost (v obliki makroekonomskega stanja, kakovosti poslovanja podjetja, varnosti naložbe ipd.), in to primerjati s ceno (v obliki razmerij med ceno delnice in dobički podjetja oz. s podobnimi kriteriji). Ko se kakovost ne spremeni, cena na trgu pa pade, je odličen trenutek za nakup naložbe.
In točno ti znaki so trenutno prisotni, če govorimo o delniških naložbah v razvitem svetu, saj se makroekonomsko stanje slabša že nekaj mesecev zapored (če upoštevamo vodilne makroekonomske kazalnike), delniški trgi pa so precenjeni. Posledično bodo donosi v prihodnjih letih na razvitih trgih omejeni.
Ob korekciji pa je treba izkoristiti nizke cene in sredstva preusmeriti v tiste trge, ki so dovolj poceni, na njih pa izbrati tiste naložbe, ki so kakovostne (dobra podjetja z visokimi maržami in visoko rastjo).
Če imamo portfelj v vrednosti deset tisoč evrov in smo stoodstotno prepričani, da se bodo prihodnje leto pojavili večji padci, lahko z nakupom put opcije v vrednosti približno 600 evrov zavarujemo celoten svoj portfelj oz. zaslužimo na padcih cen ameriških delnic (PS: to ni nasvet, samo primer izračuna). V primeru padca cen za 30 odstotkov, bi vrednost našega zavarovanja narasla na tri tisoč evrov, v primeru padca za 50 odstotkov pa na pet tisoč evrov. Za izračun dobička moramo seveda še odšteti ceno, ki smo jo plačali za zavarovanje (nakup opcij). Izvedeni finančni instrumenti načeloma niso primerni za povprečnega vlagatelja, vendar lahko ob pravilni uporabi zmanjšajo tveganje, ki ga ima vlagatelj v svojem portfelju. Tudi vrednost portfelja mora biti malce večja, da je uporaba opcij smiselna.
Ena izmed možnosti za iskanje odličnih nakupnih trenutkov na borzi je spremljanje počutja investitorjev. Ko je na trgu panika, ko nihče več ne zaupa v borzo in so vsi prepričani, da bo finančni sistem z borzo vred propadel, je pravi čas za investiranje. Mediji takrat to počutje investitorjev zajamejo v člankih, ki imajo zastrašujoče naslove, zelo redko se najde kakšen optimist z argumenti za rast vrednosti naložb. Ta optimist je ponavadi Warren Buffett, ki ga je strah takrat, ko so vsi pohlepni, pohlepen pa je takrat, ko je vse druge strah.
Podcenjeni delniški trgi pa so predvsem v državah v razvoju, eden najcenejših je Brazilija, kjer so makroekonomski podatki za zdaj še slabi, vrednotenja pa so zares ugodna. V takšnih primerih je dobro počasi povečevati svojo izpostavljenost do teh trgov, recimo z mesečnimi vplačili v sklade ali pa postopnimi nakupi posameznih delnic.