Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
13. 8. 2013,
11.26

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

GZS Alenka Bratušek gospodarstvo

Torek, 13. 8. 2013, 11.26

7 let, 9 mesecev

Kaj od Bratuškove zahtevajo gospodarstveniki

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Nič več novih davkov, zagon in razvoj konkurenčnosti, strukturne reforme in sanacija bank so glavne zahteve predstavnikov gospodarstva, ki so jih naslovili na vlado.

Gospodarska zbornica Slovenije ter preostala podjetniška in trgovska združenja so objavila predloge ukrepov za povečanje konkurenčnosti in gospodarsko rast, ki so jih v petek v dokumentu Kisik za gospodarstvo naslovili na predsednico vlade Alenko Bratušek.

Davčna razbremenitev gospodarstva in davčna kultura Gospodarstveniki poudarjajo, da kakršnakoli nova davčna bremena niso sprejemljiva. Po njihovih besedah je treba zamrzniti zdajšnjo raven obdavčitve podjetij kot najvišjo mogočo in začrtati pot zniževanja davčnih bremen. Poudarjajo, da je namesto pridobivanja sredstev z davki nujno učinkovitejše in racionalnejše upravljanje javnega sektorja s ciljem znižanja javnofinančnih odhodkov.

So proti dvigu davka na nepremičnine, podpirajo pa uvedbo visokih kazni za črnograditelje in taks za legalizacijo črnih gradenj, znižanje okoljskih dajatev in trošarin na energente ter omejitev višine socialnih prispevkov.

Zagon razvoja in konkurenčnosti Gospodarstveniki opozarjajo, da zaradi nizke konkurenčnosti ni investicij, zato ni razvoja, ni gospodarske rasti, ni delovnih mest, ni dobička in ni dovolj proračunskih prihodkov. Predlagajo urgentno odpravo birokratskih ovir in občutno skrajšanje postopkov izdajanja soglasij pri investicijah ter pripravo programov za dodatno podporo izvozu in turizmu, za privabljanje tujih investicij in za nov razvojni program malega gospodarstva.

Strukturne reforme Oblikovati in izvesti je treba prave, torej vzdržne in učinkovite reforme zdravstva, trga dela in pokojninske zakonodaje, ne le njihove kozmetične popravke, prav tako poudarjajo gospodarstveniki, pri čemer parcialni interesi posameznih skupin po njihovih besedah ne bi smeli omajati politične volje za sprejetje zdravih reformnih podlag.

Poleg tega se zavzemajo tudi za nadaljevanje reforme trga dela s poudarkom na povečevanju prožnosti in z namenom zmanjšanja zaposlitvenega krča ter za uvedbo javnofinančno vzdržne pokojninske reforme, reforme sodstva in ukrepov proti plačilni nedisciplini in revizijo sistema javnega naročanja.

Sanacija bančnega sistema Pod zadnjo točko predstavniki gospodarstva vlado opominjajo, da je finančni sistem treba urgentno urediti tako, da bodo banke zmožne finančno servisirati gospodarstvo in potrošnike po konkurenčnih pogojih, zato se zavzemajo za hitrejše postopke prenosa slabih bančnih terjatev, ustrezno dokapitalizacijo in privatizacijo bank ter razdolževanje podjetij s pravočasnim prestrukturiranjem.

ZSSS: Nekateri predlogi delodajalcev taki, da bi ljudje potrebovali "umetno dihanje" V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) so prepričani, da je del zahtev delodajalcev, združenih v dokumentu Kisik za gospodarstvo, škodljiv, in da bi imel, če bi ga vlada upoštevala, katastrofalne posledice za delavce, upokojence in mlade. Kot so opozorili, bi v tem primeru ljudje v državi v prihodnosti potrebovali "umetno dihanje". Po njihovih besedah rdeče niti gradiva ne predstavlja razvojna strategija, temveč nižji stroški delodajalca, z njimi pa manjša socialna varnost ljudi. To države ne more popeljati iz krize, temveč jo lahko le poglobi, verjamejo.

Med idejami, ki so v zadnjem obdobju prišle s strani nekaterih delodajalcev, jih v ZSSS sicer najbolj razburja ukinitev minimalne plače.

Ne spreglejte