Četrtek, 24. 5. 2012, 10.34
7 let, 11 mesecev
Janša: Umetna dilema fiskalna disciplina ali rast razrešena
Za zagon rasti Unija po njegovem ne potrebuje veliko novih ukrepov, temveč mora predvsem izpolnjevati že sprejete.
Premier Janez Janša upa, da se bo razprava o umetni dilemi fiskalna disciplina ali rast sedaj končala. "Prav vsi razpravljavci iz vseh držav so se zavzeli za to, da je seveda potrebno oboje in da gre za dve plati iste medalje," je poudaril po koncu neformalne večerje voditeljev članic unije.
V povezavi s skupnimi evrskimi obveznicami je bilo po njegovih besedah velikokrat poudarjeno, da bi njihova uvedba pomenila spremembo temeljnih pravil igre v EU, kar bi zahtevalo veliko časa. Glede na to, da večina članic unije temu nasprotuje, se tega postopka niti ni smiselno lotiti, meni Janša.
Z evropskim davkom na finančne transakcije je podobno - večina držav mu nasprotuje. Nekakšna oblika tega davka bo po Janševih besedah na koncu verjetno uvedena, a do takrat bo preteklo še precej časa.
"Beseda rast ni nastala v zadnjih mesecih, to je ključna beseda, okrog katere je sploh zgrajena evropska paradigma," je poudaril.
"Praktično ni predloga v zvezi z ukrepi, ki bi lahko spodbujali rast, ki ne bi bil že vsebovan v kakšnem od že sprejetih evropskih dokumentov. Šlo bo verjetno za nabor tega, kar je v tem času iz vseh teh dokumentov mogoče realno doseči in za ponavljanje obvez in usmeritev in programov, ki jih že poznamo," je poudaril.
Slovenija bi lahko pri dokapitalizaciji banke po njegovih besedah sodelovala z enim do dveh milijonov evrov.
V razpravi tokratnega vrha je bilo po Janševih besedah "neštetokrat" poudarjeno, da je evropska politika oziroma razvojna politika EU že praktično od samega začetka politika rasti in ustvarjanja novih delovnih mest, ter da tudi strategija Evropa 2020, ki je ključni razvojni dokument EU, vsebuje to paradigmo.
Voditelji so poudarili tudi to, da so še neizkoriščene priložnosti za krepitev potencialov rasti pri dokončni uveljavitvi notranjega trga, na primer trga storitev, in izpostavili, da je unija zelo blizu dokončni vzpostavitvi evropskega patenta ter tik pred sklenitvijo nekaterih strateških trgovinskih sporazumov. "Okoli tega bodo zgrajeni predlogi Evropske komisije za junijski Evropski svet," je dejal Janša.
V povezavi z nastopom novega francoskega predsednika Francoisa Hollandea pa je Janša menil, da njegova udeležba "ni bistveno spremenila vzdušja". Hollandeov nastop je namreč prav tako pokazal, da umetne dileme fiskalna konsolidacija ali rast ni. "Tudi za Francijo je uravnoteženje javnih financ zelo pomemben cilj in tudi z njihove strani smo slišali, da je to predpogoj za trajnostno rast in razvoj," je sklenil premier.