Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
27. 1. 2012,
21.14

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

bonitetna ocena

Petek, 27. 1. 2012, 21.14

7 let, 9 mesecev

Fitch znižal boniteto petim državam območja evra, tudi Sloveniji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Agencija Fitch je znižala bonitetno oceno petim državam območja evra, tudi Sloveniji.

Za dve stopnji nižjo oceno za dolgoročni dolg v domači in tuji valuti (IDR) sta poleg Slovenije dobili še Italija in Španija, bonitetno oceno Belgije in Cipra pa je Fitch znižal za eno stopnjo. Slovenija je izgubila tudi na oceni za kratkoročne posle.

Slovenija tudi z nižjo oceno kratkoročnih poslov v tuji valuti Bonitetna ocena Fitch je tako Sloveniji bonitetno oceno za dolgoročni dolg v domači in tuji valuti znižal z dosedanje AA- na A, Italiji z A+ na A- in Španiji z AA- na A. Bonitetna ocena Belgije se je znižala z AA+ na AA, Cipra pa z BB na BB-, je zapisano na spletni strani agencije.

Fitch je Sloveniji za eno stopnjo znižal tudi kreditno oceno kratkoročnih poslov v tuji valuti, in sicer z najvišje F1+ na F1.

Znižanje Fitch utemeljuje s poslabšanjem razmer v slovenskem bančnem sektorju Znižanje dolgoročnih izgledov za Slovenijo za dve stopnji Fitch utemeljuje z zunanjimi vplivi, ki jih je deležna Slovenija kot članica evroobmočja, in z nadaljnjim poslabšanjem razmer v slovenskem bančnem sektorju. Prav slednje, skupaj z nezmožnostjo Slovenije za sprejem pokojninske reforme, je botrovalo že prvemu znižanju slovenske ocene septembra 2011.

Znižanje bonitetne ocene omenjenim petim državam območja evra je bilo pričakovano, saj je Fitch možnost znižanja do dveh stopenj napovedoval. Pričakovati je bilo tudi znižanje bonitete Irski, a je tej državi agencija tokrat zgolj znižala obete v negativne.

Negativni obet so si sicer s strani Fitcha prislužile tudi Slovenija, Italija, Španija, Belgija in Ciper. To pomeni, da obstaja več kot 50-odstotna možnost, da bo agencija v prihodnjih dveh letih bonitetno oceno omenjenih držav še dodatno znižala.

Ocena za dolgoročni dolg je podana v razponu med ocenama AAA in D Fitch oceno za dolgoročni dolg v domači in tuji valuti (IDR) podaja v razponu med ocenama AAA, kot najvišjo oceno, in D (v bankrotu), kot najnižjo.

Kreditne ocene kratkoročnih poslov pa Fitch ocenjuje od najvišje ocene F1+, ki govori, da je kreditojemalec zelo dobro kreditno sposoben, do D, kar pomeni, da je kreditojemalec v bankrotu in ne more izpolnjevati svojih obveznosti.

Ne spreglejte