Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
27. 7. 2013,
11.47

Osveženo pred

7 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Kitajska dogovor

Natisni članek

Sobota, 27. 7. 2013, 11.47

7 let, 5 mesecev

EU in Kitajska dosegla dogovor o solarnih ploščah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
EU in Kitajska sta dosegla dogovor o solarnih ploščah, potem ko so več tednov potekali intenzivni pogovori o rešitvi spora, so sporočili iz Bruslja. Podrobnosti dogovora še niso znane.

Evropski komisar za trgovino Karel De Gucht je z dogovorom zadovoljen, potrditi pa ga mora še Evropska komisija.

Cena, po kateri bi kitajski proizvajalci plačevali za uvoz plošč v Unijo, tako ni znana, De Gucht pa je v sporočilu za javnost zapisal, da je z njo zadovoljen. "To je prijateljska rešitev, za katero sta si tako EU kot Kitajska prizadevala," je pojasnil komisar.

Dogovorjena cena bo stabilizirala evropski trg De Gucht je prepričan, da bo dogovorjena cena stabilizirala evropski trg solarnih plošč in prispevala k odpravi škode, ki jo je evropski industriji prizadelo dampinško početje.

Dogovor je pozdravil tudi Peking. Kot je po poročanju tujih tiskovnih agencij dejal tiskovni predstavnik kitajskega ministrstva za trgovino Shen Danyang, dogovor prispeva k odprtemu, sodelujočemu ter stabilnemu in vzdržljivemu gospodarskemu odnosu med Kitajsko in EU.

Kitajska je pripravljena tudi v prihodnje pomagati pri trgovini in sodelovanju z EU na področju fotovoltaične industrije, je še dodal Shen.

Sporna minimalna cena Da sta EU in Kitajska zelo blizu rešitvi spora zaradi solarnih plošč, je ta teden poročal nemški poslovni časnik Handelsblatt. Po navedbah časnika naj bi bili pogajalci pripravljeni privoliti v sporazum, po katerem bi se kitajskim proizvajalcem solarnih panelov postavilo minimalno ceno za uvoz plošč, ob uvozni kvoti s skupno zmogljivostjo sedem gigavatov energije.

Minimalna cena na vat proizvedene energije bi znašala 57 centov. Za ves uvoz kitajskih solarnih plošč s skupno zmogljivostjo nad sedmimi gigavati bi morali kitajski proizvajalci še vedno plačevati 47,6-odstotno protidampinško dajatev. Prav tolikšna dajatev je bila prvotni cilj EU-ja.

Dvajset evropskih proizvajalcev fotovoltaičnih celic, ki so se poimenovali EU ProSun in skupaj predstavljajo več kot četrtino proizvodnje solarnih plošč v Uniji, je opozorilo, da je omenjena minimalna cena "absurdna".

Prvi mož združenja, ki je v prvi vrsti zaslužno za uvedbo dajatev, Milan Nitzschke je dejal, da se kitajski solarni paneli trenutno v Evropi prodajajo za 59 centov na vat energije, ki jo lahko proizvedejo. "Absurdno bi bilo, če bi bila minimalna cena nižja od te," je opozoril.

Kitajci naj bi svoje izdelke v EU-ju prodajali prepoceni Kitajska je julija sicer že predlagala uvedbo uvozne kvote solarnih plošč s skupno zmogljivostjo v obsegu največ deset gigavatov. A na to kvoto naj bodisi ne bi bilo dajatve ali pa bi bila ta zelo nizka. Vse, kar bi kvoto preseglo, bi bilo obdavčeno po veljavnih pravilih.

Evropska komisija je na začetku junija kljub nasprotovanju večine članic EU-ja, med njimi Slovenije, uvedla začasne, šestmesečne uvozne dajatve za kitajske proizvajalce solarnih plošč. Prvi mesec oziroma do 6. avgusta bo dajatev 11,8-odstotna, nato pa naj bi bila 47,6-odstotna.

Komisija se je za ukrep odločila zaradi dampinga. Kitajski proizvajalci namreč svoje izdelke v EU-ju prodajajo prepoceni, pod tržno vrednostjo proizvoda oziroma pod proizvodno ceno, ter s tem kršijo evropska pravila in škodijo evropskemu gospodarstvu.

Bruselj je protidampinško preiskavo uvoza solarnih plošč in njihovih sestavnih delov iz Kitajske sprožil septembra lani, po pritožbi združenja EU ProSun.

Ne spreglejte