Sreda, 15. 4. 2015, 15.04
2 leti
"Država naj ne upravlja, ampak naj olajšuje upravljanje"
Izobraževalna ustanova Toronto Business Academy je v torek na ljubljanski ekonomski fakulteti organizirala okroglo mizo o ustvarjanju ugodnega poslovnega okolja. Dogodek je vodil Laurence Hewick, kanadski poslovnež, profesor in svetovalec za področje strateškega razvoja in inovacij.
Evropa se spopada z veliko brezposelnostjo v primerjavi s Severno Ameriko, zlasti med mladimi. Mladi se morajo tudi prepogosto sprijazniti z zaposlitvijo, ki ne ustreza njihovi stopnji izobrazbe. To kaže, da univerze niso v službi realnega sektorja, pravi Hewick.
"Vladni programi ponavadi niso uspešni, zato danes med mojimi gosti ni nobenega vladnega človeka. Vlade bi morale olajševati upravljanje, ne pa upravljati," je prepričan Kanadčan.
Naštel je nekaj primerov globalnih podjetniških ekosistemov, največji in najboljši so v Silicijevi dolini, Tel Avivu in Los Angelesu. Na lestvici je prvi evropski šele na sedmem mestu, in sicer London. Med prvimi dvajsetimi na svetu pa so iz Evrope le še Pariz, Moskva in Berlin.
"Pri vas je velik prepad med tistim, kar učijo univerze, in tistim, kar gospodarstvo potrebuje," trdi profesor.
Toplak je poudaril, da je med izobraževalnima sistemoma v ZDA in v Sloveniji bistvena razlika ta, da je v ZDA podjetništvo v šolo vključeno že od vsega začetka. "Tam ne menijo, da je dobiček nekaj slabega," je dejal Toplak.
Tone Stanovnik je pozval univerze, naj odprejo vrata in poslušajo, kaj gospodarstvo potrebuje. Kot poslovnež namreč pri izobraževalnih inštitucijah velikokrat naleti na zaprta vrata.
Roljič je poudaril, kako pomembno je iskati znanje in izkušnje v tujini ter se učiti od velikih podjetnikov. "Vzemite od njih vse, kar lahko, nato pa se vrnite v Slovenijo!" je spodbudil poslušalce.