Torek, 4. 11. 2014, 11.35
7 let, 9 mesecev
Bogate tarejo enake skrbi kot revne, a jih je v džakuziju lažje prenašati
"To je odvisno od tega, kako denar doživljamo in kako ga porabljamo," odgovarja psihologinja Katarina Veselko iz O. K. Consultinga.
Če znamo ločiti želje od potreb in nam ni pomembno le (pre)živeti, temveč imeti kakovostno življenje, potem bomo denar oziroma bogastvo dojemali kot svobodo, ki nam omogoča izpolnjevanje lastnih želja, pojasnjuje psihologinja.
Številke pri določanju meje med prvim in drugim niso pomembne, vse je odvisno od psihe posameznika, še poudarja. "Če imamo denar, si lahko privoščimo veliko svobode. A takoj, ko se ukvarjamo s tem, da tega denarja ne smemo 'izgubiti', lahko postane breme."
"Pa pogosto ni tako, ker si ne vzamemo časa, da bi ugotovili, kaj nam je v življenju resnično pomembno, in se pehamo za nečim, česar si v resnici ne želimo," odgovarja psihologinja.
In da, tudi bogati imajo zelo veliko skrbi, sploh če se trudijo, da denarja ne izgubijo. Za tiste, ki so si denar prislužili z lastnimi rokami, pa denar predstavlja tudi čas, ki ga nimajo. Zanje prostega časa skoraj ni, zato v svojem bogastvu niti ne morejo uživati.
Veliko denarja pomeni tudi visok družbeni status in skrb zanj je zelo zahtevna in pomembna naloga, pravi psihologinja. "Ohraniti visok družbeni status je dosti težje (in dražje) kakor ga pridobiti. Višje ko smo prilezli, bolj padec boli."
"Sama sem se že zelo zgodaj odločila, da si želim imeti toliko denarja, da lahko kakovostno preživim svoj čas, in toliko časa, da lahko kakovostno zapravim svoj denar. Dokler imam to, se imam za bogatega človeka ne glede na stanje na tekočem računu," o svojem bogastvu pravi Veselkova.