Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
19. 9. 2011,
13.55

Osveženo pred

1 leto, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

dokapitalizacija banke

Ponedeljek, 19. 9. 2011, 13.55

1 leto, 5 mesecev

Adria z bankirji dosegla načelni dogovor

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Tako je prepričan prvi mož Adrie Airways Klemen Boštjančič, ki tudi poudarja, da so tudi v pogajanjih o novi kolektivni pogodbi zbližali stališča tudi s sindikati.

Tik pred dvanajsto je le uspelo! Adria je v pogajanjih s petimi bankami upnicami končno dosegla skupni imenovalec glede deleža terjatev, ki ga bodo banke spremenile v lastniške deleže. Podjetje petim bankam na čelu z našo največjo državno banko NLB, dolguje okoli 77 milijonov evrov. NLB, ki je že zdaj 6-odstotna lastnica Adrije, bo "konvertirala" četrtino od skupaj nekaj več kot 55 milijonov evrov, ki jih letalski prevoznik dolguje naši največji banki. "Skupaj bo delež konverzije bančnih terjatev v lastniške deleže nekaj višji od četrtine," je za Planet Siol.net povedal glavni izvršni direktor Adrie Airways Klemen Boštjančič. Stvarni vložek bank naj bi bil po novem le okoli 19,2 milijona evrov in ne 38,4 milijona, kot je bilo sprva predvideno ob polovični konverziji bančnih terjatev in konec koncev kot predvideva tudi načrt finančne sanacije podjetja. Prvotni predlog konverzije pričakovano padel v vodo Dogovor z bankami po besedah Klemna Boštjančiča ne predvideva poplačila dela dolga ob napovedani petdesetmilijonski državni dokapitalizaciji, o kateri bodo na sredini novi skupščini dokončno odločili delničarji slovenskega nacionalnega letalskega prevoznika. Po prvotnem scenariju, ki očitno ni dobil podpore med bankirji, še zlasti so bili že od vsega začetka proti v NLB, bi banke upnice v lastniške deleže spremenile polovico terjatev in zato iz naslova državne dokapitalizacije od Adrije dobile del denarja, povrnjenega seveda odvisno od višine posamezne terjatve. Če bo načelni dogovor z bankami tudi podpisan, v Adriji pričakujejo, da bodo s petdesetmilijonsko državno dokapitalizacijo že v letu 2013 poslovali pozitivno. V Adriji nujno kadrovsko čiščenje S konverzijo dela Adrijinega bančnega dolga je povezana tudi zahteva bankirjev po novi kolektivni pogodbi za zaposlene v podjetju. Minuli konec tedna se je vodstvo s predstavniki štirih sindikatov v Adriji v soboto in nedeljo skupaj pogajalo skoraj 30 ur. "Verjamem, da je bil dosežen napredek, pogajanja so bila konstruktivna," meni prvi mož podjetja Klemen Boštjančič. V novi kolektivni pogodbi naj bi zaposlenim dodobra "porezali" dodatke k plači, dnevnice in stroške prevoza na delo, osnovna plača pa naj bi ostala enaka. Načrt kadrovskega prestrukturiranja predvideva tudi zmanjšanje števila redno zaposlenih, še prej pa naj bi odpovedali pogodbe okoli sto pogodbenih delavcev. V prvem polletju tega leta je prevoznik prepeljal še sedem odstotkov več potnikov kot v enakem lanskem obdobju, julija in avgusta pa so že beležili zelo občuten, okoli 20-odstoten padec prometa, pred vrati pa so vse bolj mrtvi meseci …

Črtanje letov in milijonski prihranki V procesu sanacije družbe in krčenja stroškov so v Adrii Airways že ukinili štiri letalske povezave iz Prištine v zahodno Evropo – Bruselj, Düsseldorf, Pariz in Köbenhavn. Iz Prištine Adria tako redno leti le še v Frankfurt in München. Ukinili so tudi povezavo med Dunajem in Frankfurtom, kjer je slovenski nacionalni prevoznik letel kar trikrat na dan. Z zimskim voznim redom konec oktobra pa bodo iz Ljubljane Adrijina letala prenehala leteti še v London, Pariz, Varšavo in Istanbul. Ocenjen prihranek je okoli 9 milijonov evrov.

Dosežen dogovor o sodelovanju s Croatia Airlines Croatia Airlines in Adria Airways sta dosegli dogovor o skupnem modelu poslovnega sodelovanja s ciljem doseganja boljše učinkovitosti in sinergijskega izkoriščanja tržnega potenciala obeh podjetij. Prvi korak v sodelovanju bo usmerjen v racionalizacijo koriščenja flote, in sicer preko recipročnega kratkoročnega najemanja letal.

Prevoznika sta na področju najemanja letal redno sodelovala, a je slednje vključevalo le kratkoročne ad hoc najeme zlasti v obdobju turistične sezone. Tesnejše sodelovanje obeh podjetij je možno na področju skupnega letenja na določenih linijah s ciljem doseganja višje profitabilnosti.

Oba prevoznika sta člana mednarodnega letalskega združenja Star Alliance, kjer so tovrstna sodelovanja običajen način poslovanja.

Ne spreglejte