Petek, 6. 7. 2018, 11.27
6 let, 4 mesece
Poletni dan
Postanite italijanski gurman #video
Dobro kulinariko pogosto povezujemo z Italijo. Znani po tem, da uživajo ob dobri hrani, znajo Italijani ujeti svoj trenutek, pa naj bo ta ob kavi, aperitivu, testeninah, tartufih, picah ali sladicah.
Ko večerja postane obvezen družabni dogodek
Kot je v filmu Jej, moli, ljubi ugotovila že znamenita hollywoodska igralka Julia Roberts, tudi številni gurmani po vsem svetu vedo, da je italijanski recept za dobro zdravje ''jesti, piti in se ljubiti''. ''Buon appetito'' je tako posebej med prebivalci Apeninskega polotoka pogosto izrečen med njihovim vsakdanjim pogovorom.
Tradicionalno italijansko kosilo je sestavljeno iz več hodov in se vedno začne z aperitivom. Sledi predjed, nadaljuje se s prvo in glavno jedjo skupaj s prilogo in se konča s sladico, kavo in degistivom.
Tudi večerja s prijatelji je zanje pravi družabni dogodek, za kar so leta 2002 v svoj slovar vnesli novo besedo ''apericena'', ki združuje besedi aperitiv in večerja. Prepričani so, da obeda tudi sicer ne bi smeli soditi po tem, kako hitro je pripravljen, ampak po užitku, ki ga nudi. Tudi učenje italijanskega jezika je močno povezano s pogovori o hrani.
Kulinarika, katere korenine segajo v antiko
Prestolnica kulinaričnih užitkov je Rim postal že v antičnih časih. Glavne sestavine rimske kuhinje so bile sezonska zelenjava, ovčje in kozje meso ter siri.
Italijani slovijo po svojem olivnem olju in so tudi med vodilnimi proizvajalci na svetu. Na njihovi zemlji namreč letno dozori več kot 20 odstotkov oliv na svetu, pred njimi je le Španija. Prva oljka je sicer v Italijo prišla iz Grčije pred več kot tri tisoč leti, njihova najstarejša znana oljka pa naj bi štela več kot tisoč let. Njeno deblo je tako široko, da ga lahko zaobjame osem odraslih ljudi. Tudi stari Rimljani so zelo cenili olivno olje. Imenovali so ga tekoče zlato, saj so z njim plačevali celo davke.
Najbolj znane italijanske jedi
Po vsem svetu znana italijanska kuhinja je največ sprememb doživela v času odkrivanja Amerike, ko so začeli uporabljati do takrat neznane kulture, na primer krompir, paradižnik, beli poper in koruzo.
Italijanska kuhinja je raznolika in preprosta hkrati, saj je večina jedi sestavljena iz štirih do največ osmih sestavin. Med glavne začimbe sodijo bazilika, origano in žajbelj. Med najbolj znane jedi, ki so med drugim osvojile svet, sodijo testenine, pica, lazanja, fokača, njoki, tiramisu, panakota, pandoro …
Italijani slovijo tudi po svojem sladoledu, medtem ko je bila v Torinu v 17. stoletju izdelana prva trda čokolada.