Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
30. 8. 2013,
9.29

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

možgani matične celice

Petek, 30. 8. 2013, 9.29

8 let, 7 mesecev

Znanstveniki vzgojili miniaturne možgane

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Mednarodna skupina znanstvenikov je naznanila, da so iz matičnih celic uspešno vzgojili tkivo človeških možganov, ki ga bodo uporabili za raziskavo motenj v njihovem delovanju.

S to pridobitvijo bodo dobili tudi vpogled v razvoj najkompleksnejšega organa v človekovem telesu. Iz matičnih celic so vzgojili kot grah velike mehurčke možganskega tkiva, ki so podobni zasnovam možganov pri človeškem zarodku. Poimenovali so jih cerebralni organoidi.

Znanstvenikom se tako v prihodnje ne bo več treba zanašati le na mišje možgane, ki ne predstavljajo ustrezne primerjave, da bi na njih lahko raziskovali človeške bolezni in možnosti zdravljenja, je še sporočila ekipa.

Po besedah koordinatorja raziskaveJürgena Knoblicha z avstrijske akademije znanosti upajo, da bodo zdravila tako lahko preverili neposredno na tkivu, ki ima človeške lastnosti, in se izognili poskusom na živalih. "Tako pridobljeni rezultati bodo boljši in lažje prenosljivi na človeka," je dodal.

Instantni možgani ostajajo nedosegljivi Knoblichova ekipa je matične celice, ki se lahko sicer razvijejo v kakršnokoli vrsto celic, uporabila za razvoj živčnih celic, ki so se nato samoorganizirale v organoide, velike do štiri milimetre. V bioreaktorju so te tvorbe preživele več mesecev. Sklep študije je, da se iz tridimenzionalne kulture razvije vrsta možganskih predelov, ki lahko vplivajo drug na drugega. Kljub navdušujočim obetom pa sanje znanstvenikov, da bi ustvarili "instantne možgane", ostajajo nedosegljive.

Organoidi, ki posnemajo različne predele možganov, so bili razporejeni naključno in niso imeli oblike ali splošne prostorske razporeditve, ki je tipična za človeške možgane. Ker ustvarjeno tkivo nima obtočnega sistema, je bila oskrba s hranilnimi snovmi in kisikom omejena, zaradi česar so organoidi lahko zrasli le do velikosti nekaj milimetrov.

Knoblich je dodal, da s to metodo ne nameravajo vzgojiti nadomestnih delov za poškodovane človeške možgane.

Ne spreglejte