Ponedeljek, 3. 8. 2015, 17.12
5 mesecev, 2 tedna
Windows 10: Nekoč bo slovel kot Microsoftov najboljši operacijski sistem
To izjemno Microsoftovo opravičilo za Windows 8 (in 8.1), s katerim je bil kljub rekordni prodaji nezadovoljen marsikateri uporabnik, smo v dokončani obliki končno preizkusili tudi mi in strnili svoje začetne vtise. O Windows 10 se bomo še enkrat razpisali čez nekaj mesecev, ko bo Microsoft pokrpal nekaj lukenj in iz programske kode izkadil nekaj hroščev. A ti niso tako moteči, da bi pokvarili uporabniško izkušnjo. Pa poglejmo …
Windows 10 poudarek vrača upravljanju operacijskega sistema s tipkovnico in miško. Orodno vrstico Charms so zamenjale hitre nastavitve (Settings) in akcijski center (Action center), namenjen prikazovanju obvestil, povezavam in VPN-jem (navideznim zasebnim omrežjem). Čeprav sta obe orodji še vedno videti, kot da ne bi imeli nič proti zaslonu na dotik, je napredek očiten. Še večji je videti takrat, ko se poglobimo v nove funkcije, ki jih Windows 10 uporabniku ponuja za upravljanje namizja. Ustvarimo lahko navidezna namizja (tipka Windows+Ctrl+D) in enega uporabljamo za delo, drugega za igre, tretjega za internet. Preklapljanje med njimi je brezšivno (tipka Windows + Ctrl + smerni tipki), enako velja tudi za preskakovanje med odprtimi programi.
To lahko zdaj zelo preprosto naredimo z vstopom v način Task View (gumb desno od iskalnika v opravilni vrstici). Task View uporabniku ne pokaže le odprtih programov na trenutno aktivnem namizju, temveč programe na vseh ustvarjenih namizjih.
Kvadratne ikone za hiter dostop do nameščenih programov je v meni Start sicer mogoče posejati poljubno. Prav tako ikone aplikacij, ki to omogočajo (na primer Vreme, Novice ali Fotografije), prikazujejo animirano sličico oziroma ažurne informacije.
Na desni so (privzeto) bližnjice do najpogosteje uporabljanih programov, Raziskovalca, hitrih nastavitev (odprete jih lahko tudi z bližnjico tipka Windows + I) in izklopa sistema. Desna stran menija Start se lahko ob kliku na All Apps oziroma Vsi programi prelevi tudi v seznam vseh nameščenih aplikacij, a je po našem mnenju manj pregleden kot tisti v Windows 7, saj ne razlikuje med mapami in ikonami.
Smo omenili, da je meni Start mogoče povečati ali pomanjšati? Zgrabite enega od robov in ga povlecite v poljubno smer.
Iskane stvari išče tako lokalno kot po spletu (s pomočjo iskalnika Bing, ki ga presenetljivo odpre v privzetem brskalniku, ta pa ni nujno Edge), zna ponujati tudi namige za iskanje, opozarjati na prihajajoče dogodke ali sestanke (če smo jih prej shranili) in pokazati namige za uporabo Windows 10. Ko bo tudi pri nas na voljo glasovna podpora v slovenskem jeziku, bo Cortana postala še veliko bolj uporabna.
Prvi vtis ob uporabi Edge je zelo soliden, saj je hiter kot strela in povsem primerljiv s Chromom ali Firefoxom. Brskalniku Edge se bomo podrobneje posvetili v prispevku, ki ga boste lahko prebrali jutri, a lahko že zdaj izdamo pomembno stvar, ki nas moti – Edge v trenutni izdaji še ne podpira razširitev. Če jih Microsoft ne bo kmalu omogočil (domnevno šele jeseni), bi lahko zamudil okno priložnosti, ki se za privabitev čim več uporabnikov odpira zdaj, ko je še svež, zanimiv novinec.
S poganjanjem aplikacij, ki niso bile posebej prilagojene delovanju v okolju Windows 10, sicer za zdaj ni težav. Normalno delujejo orodja, ki so bila nameščena še na prejšnjo različico Windowsov (kot sta CCleaner in Paint.NET), in več kot deset let stare igre (združljivost smo preizkusili z Mafia: City of Lost Heaven iz leta 2002).
1