Ponedeljek, 23. 9. 2019, 18.04
5 let, 4 mesece
Več kot pol milijarde uporabnikov androidov ima razloge za skrb
Ni prvič (niti zadnjič), da so se mimo sistema nadzora trgovine z aplikacijami Google Play izmuznile aplikacije, ki v sebi skrivajo zlonamerno kodo. Katere so nove, ki so jih odkrili?
Čeprav ima uradna trgovina z aplikacijami za mobilne naprave z Googlovim operacijskim sistemom Android razmeroma strog sistem nadzora kakovosti, se v poplavi različnih aplikacij razvijalcev z vsega sveta (kar lahko še pomnožimo s plazom nenehnih nadgradenj že sprejetih aplikacij) med objavljene poleg legitimnih včasih uspe uvrstiti tudi tistim, ki skrivajo več, kot od njih uporabniki pričakujejo.
Ni redkost, da takšni trojanci ostanejo neodkriti dalj časa, kar le še poveča število nič hudega slutečih uporabnikov, ki jih prenesejo na svoje naprave.
Vsiljivi oglasi so zgolj začetek
Tako je tudi z novo pošiljko odkritih potuhnjencev, ki so svojo pot že našli do več kot pol milijarde uporabnikov po vsem svetu.
Če imate katero od teh šestih aplikacij - štiri so glede na oglase namenjene ustvarjanju navideznih zasebnih omrežij, dve pa selfijem -, jih nemudoma odstranite.
Vse po vrsti vsebujejo škodljive oglaševalske programe, nekatere pa tudi zahtevajo sistemska dovoljenja (samodejno snemanje zvoka, samodejni zagon drugih aplikacij ipd.), s katerimi je žrtvam mogoče povzročiti še večjo škodo.
Lov mačke z mišjo
To odkritje postavlja Google pod še večji plaz kritik glede zanesljivosti njihove uradne programske tržnice, katere poglavitni namen je ravno varovanje uporabnikov pred nevarnimi in zlonamernimi aplikacijami.
Google se sicer brani, da je njihovo odkrivanje ter odstranjevanje zlonamernih vsebin in razvijalcev vse hitrejše in učinkovitejše. Pravijo, da so v lanskem letu povečali delež zavrnjenih aplikacij glede na leto prej za več kot 55 odstotkov, za več kot 66 odstotkov se je v istem obdobju povečal delež začasno odstranjenih aplikacij.
A nepridipravom se očitno še vedno kdaj pa kdaj posreči.
Zlorablja tudi, ko nosilni program ni odprt
Večina pred kratkim odkritih grešnikov prihaja iz Kitajske, pri čemer imata dve aplikaciji skoraj identično kodo, čeprav se oglašujeta z različnima imenoma. Vse ustvarjajo nezakonite in predvsem nadležne oglase, nekatere tudi celozaslonske, in s tem ogromno neupravičenega prihodka.
Ena od teh aplikacij je napisana tako zahrbtno, da seje svoje nadležne (in roparske) oglase tudi, če je žrtev sploh ne požene.
Previdnost ni nikoli odveč, svetujejo strokovnjaki računalniške varnosti, ki pravijo, da tako kot v življenju nasploh tudi pri aplikacijah velja rek: če je kaj videti preveč dobro, da bi bilo resnično, najbrž ni resnično.
2