Urad informacijskega pooblaščenca je od uveljavitve strožjih pravil o spletnih piškotkih sredi junija prejel deset prijav, ki se skupaj nanašajo na 85 spletnih strani, so sporočili iz urada.
Postopki inšpekcijskega nadzora še potekajo, saj je v večini primerov treba dobiti pojasnila upravljavcev spletnih strani, je pojasnil namestnik informacijske pooblaščenke Andrej Tomšič. "Najprej je treba ugotoviti dejansko stanje in šele potem je mogoče govoriti o kršitvah in ukrepih," je dodal.
Prekrškovni postopki še niso bili sproženi, prijave pa pri pooblaščencu rešujejo glede na "prioritete in razpoložljivost resursov", je povedal Tomšič.
Največ očitkov glede merjenja obiskanosti spletnih strani
Strožja pravila o spletnih piškotkih, ki jih je uvedel novi zakon o elektronskih komunikacijah, da bi zagotovil večjo zasebnost spletnih uporabnikov, so med upravljavci spletnih strani sprožila precejšnje razburjenje. Največ očitkov je letelo na račun zapletov glede merjenja obiskanosti spletnih strani, saj ta vpliva na oglaševalske prihodke.
Zato so na uradu informacijskega pooblaščenca prejšnji teden organizirali sestanek s predstavniki večjih medijskih spletnih strani, na katerem so podrobno soočili stališča glede zahtev zakonodaje in težavnosti prilagajanja spletnih portalov medijskih hiš. Kot pojasnjuje Tomšič, so se dogovorili, da predstavniki spletnih strani pooblaščencu do konca avgusta posredujejo svoje predloge in natančnejše utemeljitve, kateri piškotki so nujno potrebni za delovanje njihovih spletnih strani in kateri niso.
Nova pravila o piškotkih so v Sloveniji začela veljati 15. junija. Med drugim določajo, da morajo biti uporabniki spleta zaradi varovanja zasebnosti o piškotkih obveščeni, v nekaterih primerih pa jim mora biti na voljo tudi možnost, da uporabo določenih piškotkov zavrnejo. V to kategorijo med drugim spadajo tudi oglaševalski piškotki in piškotki za pogosto uporabljane načine merjenja obiskanosti.