Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
22. 1. 2014,
10.10

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Samsung pametni telefoni

Sreda, 22. 1. 2014, 10.10

8 let, 7 mesecev

V Samsungovi mobilni strategiji se kažejo razpoke

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Lažje je loviti konkurenco kot se s prvega mesta otepati tekmecev, ugotavljajo pri Samsungu. Leto 2013 naj bi bilo namreč tisto, v katerem bi južnokorejski velikan odpihnil konkurenco. A ni bilo.

Lani predstavljeni pametni mobilnik Galaxy S4 je bil veliko razočaranje, saj so pri Samsungu napovedovali revolucionarne spremembe, dostavili pa le nekoliko izboljšan Galaxy S3. Za Galaxy S5, ki bo luč sveta ugledal letos, zato skušajo postaviti skromnejša pričakovanja.

Prodaja S4 je bila sicer čisto v redu, saj je bil to lani najbolje prodajani mobilnik z operacijskim sistemom Android, a vseeno je bila precej nižja od pričakovanj tako podjetja kot Wall Streeta. In čeprav Samsung ostaja vodilno podjetje na trgu pametnih telefonov, zaradi zadnjega Galaxyja lani ni pridobil čisto nič tržnega deleža.

S tem se je ustavila izjemna rast, ki jo je to južnokorejsko podjetje beležilo zadnja leta. Iz Samsunga so sporočili, da so v zadnjem četrtletju leta 2013 v primerjavi z letom prej vknjižili celo padec dobička, kar se jim ni zgodilo že od leta 2011.

Dobra strojna oprema ni dovolj Medtem pa so vsi večji proizvajalci pametnih telefonov uspeli narediti mobilnike, ki so ravno tako hitri in zmogljivi kot Samsungov paradni konj, imajo pa tudi boljšo programsko opremo in lepši dizajn. In kar naenkrat Samsung ne izstopa več iz množice.

Strategija južnokorejskega velikana je do zdaj temeljila na ideji, da predstavijo čim več izdelkov s čim višjo maržo. Tako so mobilnike z oznako Galaxy naredili v vseh mogočih velikostih in oblikah, nekateri so bili dobri, drugi malo manj.

Ko je Samsung leta 2010 začel svoj pohod na vrh, je lahko izdelal komponente precej lažje in ceneje kot večina tekmecev. Imel je tudi hitrejše čipe, boljše zaslone in zmogljivejše kamere kot vsi konkurenti, ki jim ni bilo ime iPhone. Šibka točka Samsunga so bile sicer vedno storitve in programska oprema, a kupci so jim to odpustili zaradi moči, ki se je skrivala v njihovih telefonih.

Konkurenca na prehitevalnem pasu Lani pa se je vojna specifikacij končala, saj so že praktično vsi pametni telefoni dovolj zmogljivi in precej manj ljudi se ukvarja z večjimi zasloni ali več megaherci. Vsi najboljši proizvajalci mobilnikov so zato vedno bolj kreativni − HTC-jev dizajn, Nokijine kamere, Googlovi uporabni triki in Applova prenovljena programska oprema iOS so naredili njihove telefone bolj zanimive od Samsungovih.

Ker jim najboljša strojna oprema ne prinaša več prednosti na trgu, bodo morali tudi pri Samsungu najti novo nišo. In marketinško pričakovanje tokrat ne bo dovolj, nov zmogljiv Androidov mobilnik bo potreboval tudi vsebino, ki ga bo ločila od vseh preostalih zmogljivih Androidovih mobilnikov.

Ne spreglejte