Sreda, 22. 1. 2014, 10.10
8 let, 7 mesecev
V Samsungovi mobilni strategiji se kažejo razpoke
Lani predstavljeni pametni mobilnik Galaxy S4 je bil veliko razočaranje, saj so pri Samsungu napovedovali revolucionarne spremembe, dostavili pa le nekoliko izboljšan Galaxy S3. Za Galaxy S5, ki bo luč sveta ugledal letos, zato skušajo postaviti skromnejša pričakovanja.
Prodaja S4 je bila sicer čisto v redu, saj je bil to lani najbolje prodajani mobilnik z operacijskim sistemom Android, a vseeno je bila precej nižja od pričakovanj tako podjetja kot Wall Streeta. In čeprav Samsung ostaja vodilno podjetje na trgu pametnih telefonov, zaradi zadnjega Galaxyja lani ni pridobil čisto nič tržnega deleža.
S tem se je ustavila izjemna rast, ki jo je to južnokorejsko podjetje beležilo zadnja leta. Iz Samsunga so sporočili, da so v zadnjem četrtletju leta 2013 v primerjavi z letom prej vknjižili celo padec dobička, kar se jim ni zgodilo že od leta 2011.
Strategija južnokorejskega velikana je do zdaj temeljila na ideji, da predstavijo čim več izdelkov s čim višjo maržo. Tako so mobilnike z oznako Galaxy naredili v vseh mogočih velikostih in oblikah, nekateri so bili dobri, drugi malo manj.
Ko je Samsung leta 2010 začel svoj pohod na vrh, je lahko izdelal komponente precej lažje in ceneje kot večina tekmecev. Imel je tudi hitrejše čipe, boljše zaslone in zmogljivejše kamere kot vsi konkurenti, ki jim ni bilo ime iPhone. Šibka točka Samsunga so bile sicer vedno storitve in programska oprema, a kupci so jim to odpustili zaradi moči, ki se je skrivala v njihovih telefonih.
Ker jim najboljša strojna oprema ne prinaša več prednosti na trgu, bodo morali tudi pri Samsungu najti novo nišo. In marketinško pričakovanje tokrat ne bo dovolj, nov zmogljiv Androidov mobilnik bo potreboval tudi vsebino, ki ga bo ločila od vseh preostalih zmogljivih Androidovih mobilnikov.