Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Četrtek,
11. 5. 2017,
4.01

Osveženo pred

7 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,38

Natisni članek

Natisni članek

znanost digizgodbe morje

Četrtek, 11. 5. 2017, 4.01

7 let, 1 mesec

Spektakularni prizori z najbolj nedostopnega kraja na Zemlji #foto

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Yellow 6,38

Znanstveniki pravijo, da dno svetovnih oceanov poznamo slabše kot površino Lune in da je neraziskanih okrog 95 odstotkov podvodnih svetov. Naše znanje o tem, kaj je pod gladino, se v zadnjem tednu trudi izboljšati robotska podmornica agencije ZDA za oceane in ozračje (NOAA), ki je med potapljanjem na globini okrog tisoč metrov posnela nekaj spektakularnih prizorov.

Global Explorer | Foto: YouTube Foto: YouTube

Robotsko plovilo Global Explorer od 3. maja raziskuje morsko dno približno 130 kilometrov od vzhodne obale ZDA, in sicer ob robu severnoameriške kontinentalne police, kjer se morsko dno nenadoma spusti v globlje vode Atlantskega oceana.

Približna lokacija, kjer se potika robotska podmornica. Svetlejša modra barva označuje severnoameriško polico, temnejša pa globlje vode Atlantika. Klikni sliko za interaktivni zemljevid. | Foto: Matic Tomšič Približna lokacija, kjer se potika robotska podmornica. Svetlejša modra barva označuje severnoameriško polico, temnejša pa globlje vode Atlantika. Klikni sliko za interaktivni zemljevid. Foto: Matic Tomšič

Global Explorer je opremljen z laserskim merilnikom razdalje, robotsko roko in številnimi drugimi instrumenti, nosi pa tudi kamero, prek katere dogajanje pred sabo na spletu prenaša v živo.

Spodnji prenos, ki je občasno sicer prekinjen, bo mogoče spremljati še danes, nato pa se ta del raziskovalnega projekta konča. Prevrtimo ga lahko tudi nazaj:

Cilj misije, ki se odvija pod okriljem agencije NOAA ter geoloških zavodov ZDA in Velike Britanije, je raziskovanje globokomorskih življenjskih oblik, ki so odvisne od virov metana na oceanskih tleh (vir).

Tisoč in več metrov pod gladino morja namreč najdemo precej drugačne ekosisteme, v katerih mrgoli edinstvenih živali in rastlin, ki za življenje namesto kisika in svetlobe potrebujejo ogljikovodike.

Klapa globokomorskih klapavic, ki za življenje potrebujejo pline, kot sta metan in vodikov sulfid. Fotografija je bila posneta na globini okrog 1.600 metrov. Z močno bliskavico, seveda, kot boste videli na eni od spodnjih fotografij, saj tako daleč pod gladino sončna svetloba praktično ne seže. | Foto: NOAA Klapa globokomorskih klapavic, ki za življenje potrebujejo pline, kot sta metan in vodikov sulfid. Fotografija je bila posneta na globini okrog 1.600 metrov. Z močno bliskavico, seveda, kot boste videli na eni od spodnjih fotografij, saj tako daleč pod gladino sončna svetloba praktično ne seže. Foto: NOAA

Kaj je videla robotska podmornica

Kaj pravite na tole okostje velikanske živali, najverjetneje kita, na katerem kar mrgoli rakovic, ki so s kosti pobrale še zadnji košček mesa?

Global Explorer | Foto: YouTube Foto: YouTube

Morski pajek na posteljici iz klapavic:

Morski pajek na posteljici iz klapavic | Foto: YouTube Morski pajek na posteljici iz klapavic Foto: YouTube

Fotografija, ki pokaže, kako temno je v resnici skoraj en kilometer pod gladino morja:

Global Explorer | Foto: YouTube Foto: YouTube

Kako je na globini prek tisoč metrov videti morsko dno:

Morsko dno | Foto: NOAA Foto: NOAA

Global Explorer poskuša pobožati velikega morskega pajka:

 | Foto: YouTube Foto: YouTube

S svojo robotsko roko plovilo Global Explorer občasno tudi zgrabi vzorec okolice in ga shrani za poznejšo analizo:

Global Explorer | Foto: YouTube Foto: YouTube Global Explorer | Foto: YouTube Foto: YouTube

Takole pa je robotski raziskovalec oceanov videti na suhem:

Global Explorer, podmornica | Foto: NOAA Foto: NOAA

Preberite tudi zgodbo o resničnih pošastih iz globin svetovnih oceanov

Ne spreglejte