Torek, 31. 1. 2012, 15.18
5 mesecev, 3 tedne
Samsung Galaxy Nexus
Težko pričakovani Samsung Galaxy Nexus je trgu premierno predstavil četrto generacijo operacijskega sistema Android (Ice Cream Sandwich), ki je v veliki meri zadovoljila pričakovanja po konkretni nadgradnji, a več o tem pozneje. Predstavlja tudi poskus odvzema žezla Applovemu prvaku iPhonu 4S, ki si na področju najpametnejših telefonov trenutno prisvaja največji delež odjemalcev.
Po krajši navigaciji po ohišju telefona boste odkrili še preostale bolj ali manj standardne pritikline: 3,5-milimetrski priključek za slušalke, izhod micro USB (ki je ob uporabi ustreznega adapterja zmožen tudi polne funkcionalnosti HDMI-priključka), kamero 1,3 MP na sprednji in kamero 5 MP na zadnji strani ter gumb za vklop, zaman pa boste, tudi pod pokrovom baterije, iskali režo za razširitev spomina s kartico SD, saj Galaxy Nexus ob 16 oziroma 32 gigabajtih notranjega pomnilnika te možnosti ne podpira, kar bi lahko koga zmotilo.
Najuporabnejše novosti so virtualni gumbi za navigacijo, izboljšan in še hitrejši spletni brskalnik, ki podpira do 16 istočasno odprtih zavihkov, povezavi Wi-Fi direct in futuristična NFC (near field communication – ta omogoča povezavo naprav, ki podpirajo protokol, če so te v bližini oziroma se dotaknejo), omejitev prenosa podatkov prek mobilnih omrežij, odklepanje s prepoznavanjem obraza, izboljšano prepoznavanje glasovnih ukazov, funkcionalnejša kamera in še bi lahko naštevali. Android 4.0 uvaja večopravilnost, saj lahko po več odprtih aplikacijah hkrati preklapljate s pritiskom na desni virtualni gumb. Pograjali bi sicer premalo manevrskega prostora za prilagoditev namizja, saj je domačih zaslonov le pet, je pa tu treba omeniti dobrodošlo možnost predogleda widgetov, preden jih uporabimo.
Ker je imel pri izdelavi prste vmes Google, ki vodi razvoj androidne platforme, je Galaxy Nexus že na začetku strojno odklenjen in kot takšen primeren za modifikatorske navdušence, ki se radi igrajo z različnimi romi in "rootanjem", in razvijalce programske opreme.
Fotografije se lahko posrečijo, če je roka mirna in svetloba prava, toda vse prevečkrat razmere niso idealne, rezultat pa so zamegljene slike, ki telefonu za skoraj 700 evrov niso v ponos. Delno je za to krivo tudi konstantno samodejno ostrenje, ki je podrejeno res hitremu zajemanju slik – posnetek se namreč shrani, še preden umaknete prst z zaslona (ki igra vlogo sprožilca). Novo je ustvarjanje panoramskih fotografij, ki so lahko simpatične, a proces obdelave traja predolgo.
Pri zajemu videa Samsung in Google na srečo nista varčevala, tako da lahko uživamo tudi v ločljivosti 1080 p. Posnetki so na organskem LED-zaslonu videti odlično, na večjih prikazovalnikih (PC, TV) pa še vedno dobro. Videu je mogoče dodati čuda (za naš okus preveč) različnih učinkov, slika pa se niti malo ne zatika niti pri tranziciji iz svetlega v temen prostor.
Največja kritika pričakovano leti na podhranjeno baterijo, ki ni zmožna slediti zahtevam zaslona in omrežnih povezav. Njena kapaciteta je sicer večja od tiste v Galaxyju S2 (1750 mAh proti 1650 mAh ), toda ob nenehni uporabi, ki se ji pri telefonu takšnega kalibra seveda ni mogoče ogniti, mora elektrone iz vtičnice sesati praktično vsak dan.
Samsung Galaxy Nexus je ta hip morda celo najboljši mobilni telefon, ki ga poganja Android, saj s strojnega stališča za njim sopiha večina tekmecev. Ice Cream Sandwich je glede na prejšnje različice operacijskega sistema prava mala revolucija, saj je ravnanje z njim drugačno, a še vedno dovolj priljudno, da ga bodo potrošniki brž vzeli za svojega.
Dvomimo sicer, da se bo Nexus povzpel na vrh prodajne lestvice, saj ga za povprečnega potrošnika poleg specifičnosti nedosegljivega dela tudi visoka cena.