Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Ponedeljek,
7. 9. 2015,
14.15

Osveženo pred

5 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Samsung tablica Matic Tomšič

Ponedeljek, 7. 9. 2015, 14.15

5 let, 4 mesece

"Pametne ure in tablice so prihodnost"

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Zakaj bodo pametne ure postale enako nepogrešljive kot danes pametni telefoni in kako tablični računalniki ogrožajo prenosnike, nam je povedal Patrick Povel, vodja razvoja tablic Samsung v Evropi.

Nemec Patrick Povel je od marca lani vodja razvoja Samsungovih tabličnih računalnikov za območje Evrope. Pred tem je bil tri leta prvi mož prodaje Samsungovih osebnih in prenosnih računalnikov na evropskih trgih. Uspešno karierno zgodbo pri Samsungu sicer piše že od leta 2000, pred tem pa je štiri leta delal za ameriškega računalniškega velikana Dell. S Patrickom Povelom smo se na sejmu elektronike IFA v Berlinu pogovarjali o pametnih urah, tablicah, trajnostnem razvoju in prihodnosti mobilne tehnologije, potrebah in željah potrošnikov ter o tem, ali Samsung kopira Apple.

Gear S2 je že sedma Samsungova pametna ura v dveh letih. Kako se v podjetju odločite, da trg potrebuje nov model pametne ure?

Pri razvoju pametnih ur ključno vlogo odigrajo potrebe trga in dostopnost novih tehnologij. Naše raziskave so pokazale, da si uporabniki želijo boljše Samsungove pametne ure, in to smo jim tudi dali. Kaj ima pametna ura Samsung Gear S2, česar nimajo izdelki drugih proizvajalcev?

Izpostavil bi dve pomembni prednosti. Prva je vrtljiv obod za navigacijo po menijih, ki nadomešča krono. Ta pri pametnih urah nekaterih drugih znamk ne le preveč izstopa, temveč zaradi majhnosti tudi otežuje upravljanje ure.

Druga prednost Gear S2 je precej boljša baterija. Naša nova pametna ura z enim polnjenjem ob zmerni uporabi namreč zdrži od dva do tri dni, medtem ko je treba večino drugih pametnih ur na napajalnik priklopiti že po enem dnevu.

Kam je po vašem mnenju usmerjen nadaljnji razvoj pametnih ur? Ali lahko pametna ura tako kot mobilni telefon postane naprava, brez katere si mnogi več ne bodo predstavljali vsakdanjika?

Delni odgovor na to je dala že Samsungova tiskovna konferenca na sejmu IFA, na kateri smo predstavili vizijo sodobnega doma. Pametna ura bo v prihodnosti ključen del sestavljanke, ki je internet stvari – z njeno pomočjo bomo ugašali luči, zaklepali vrata, spremljali dogajanje na domačih varnostnih kamerah. Ko bo internet stvari postal vseprisoten, bo pametna ura verjetno postala njegov nepogrešljiv člen.

Pozabiti ne smemo niti na možnost brezstičnega plačevanja. Pametna ura Gear S2 uporabniku namreč že omogoča, da račun na določenih mestih poravna prek storitve Samsung Pay. Pri naslednjih generacijah pametnih ur bomo velik poudarek zagotovo namenili tudi temu področju.

Raziskave nekaterih podjetij, ki analizirajo potrebe trga (kot je Forrester), kažejo na to, da se prodaja tabličnih računalnikov ustavlja.

Vedeti je treba, da je trg tabličnih računalnikov neznansko zrasel v samo nekaj letih. Krivulja prodaje je bila po uspehu prvih tablic praktično vertikalna. Če tablični računalnik primerjamo s starejšimi tehnologijami, kot je televizija, lahko ugotovimo, da je bil njegov prodor na trg neprimerno hitrejši. Po več milijonih prodanih naprav in stotinah ponudnikov tablic je trg tako postal zasičen. A to še ne pomeni, da ni vseeno zelo stabilen.

Pojasnite, prosim.

Številni uporabniki so že zdavnaj ugotovili, da so tablice zelo praktične. So tanke in tehtajo petkrat, šestkrat manj od prenosnega računalnika, z njimi pa je delo mogoče opravljati enako učinkovito. Na voljo so tudi dodatki, kot je priklopna tipkovnica, s katero se lahko tablica preobrazi v prenosnik. Tiste z Androidom podpirajo tudi miško. Kupec Samsungove tablice prejme tudi sto gigabajtov prostora za shranjevanje podatkov v oblaku OneDrive. Zaradi tega menim, da se nam ni treba bati za prihodnost prodaje tablic.

Torej menite, da bodo tablice nekoč popolnoma nadomestile prenosne računalnike?

Ne bi rad prehiteval z napovedmi, a to bi se prav lahko zgodilo. Nekateri uporabniki so ta prestop že opravili.

Osnovna oblika in funkcija tablice se praktično nista spreminjali že od prvega iPada, večinoma postajajo le tanjše, lažje in zmogljivejše. Kaj je naslednja velika stvar v razvoju tablic?

Glavno poslanstvo tablice je, da uporabniku zagotavlja računalnik kjerkoli – med prevozom v službo, na stranišču, v postelji. Nadaljnji razvoj je zaradi tega usmerjen predvsem v prijaznejšo in bolj intuitivno uporabniško izkušnjo. Pri tem pa seveda nič ne škodi, če je tablica lažja, tanjša in zmogljivejša.

Kakšen se vam zdi operacijski sistem Windows 10? Lahko pričakujemo Samsungovo tablico z Windows 10?

Windows 10 je vsekakor zelo posrečena nadgradnja prejšnjega Microsoftovega operacijskega sistema Windows 8. Pred časom sem nekje prebral, da je vsak drugi Windows dober Windows, očitno to kar drži (uporabniki so Windows 7 ljubili, Windows Visto pred njim sprejeli z ogorčenjem, predhodnik Viste Windows XP pa tako ali tako velja za legendo, op. p.).

O Samsungovi tablici z Windows 10 še ne morem govoriti, dejstvo pa je, da bo na našo odločitev, ali jo bomo izdali ali ne, na koncu – tako kot pri vseh drugih naših napravah – vplivala raziskava trga in potreb uporabnikov.

Za konec nam dovolite še predrzno opazko – med igranjem s tablico Galaxy Tab S2 na Samsungovem razstavišču na sejmu IFA smo opazili, da je sumljivo podobna Applovemu iPadu Air 2. Enako razmerje slike na zaslonu, podobna zunanjost …

Zanimivo, sam vidne podobnosti ne opazim. Na razmerje slike 4:3 smo z dozdajšnjega 16:9 presedlali, ker si to želijo uporabniki, morebitna podobnost v oblikovanju pa je zgolj naključna. Naj omenim, da je Galaxy Tab S2 tanjši od najnovejšega iPada in celo najtanjša tablica na trgu (debelina znaša le 5,6 milimetra).

Ne spreglejte