Četrtek, 15. 11. 2012, 11.30
5 mesecev, 3 tedne
Ocenili smo: Sony Xperia T
Xperia T je prvi Sonyjev pametni telefon, ki je zgrajen okoli Qualcommovega procesorja Snapdragon S4, a je na razočaranje mnogih znova na voljo zgolj dvojedrna rešitev (Krait, 1,5 gigaherca). Telefon se morda res ne more postaviti ob bok silnim specifikacijam pošasti tipa Galaxy S3, Note 2 in One X+, a bo laični uporabnik razliko v številu tranzistorjev opazil zgolj in le na papirju – v praksi je premetavanje ničel in enic namreč dovolj bliskovito, da Xperia T aplikacije vseh vrst poganja dovolj suvereno kot prvaki Samsunga in HTC-ja. Je pa seveda vprašanje, kako dobro bo lahko Sony prodajal zgornjo ugotovitev, ko pa precej kupcev mobilnikov višjega cenovnega razreda zanima le čim večja zmogljivost, ta pa je na voljo za zgolj nekaj deset evrov več.
Potencialni kupci, ki "tripajo" na grafiko, bodo veseli gostote pikslov na zaslonu (diagonala 4,55 palcev, ločljivost 720 x 1280 pik), saj se ta s kvoto 323 precej približa iPhonovi retini (326 pikslov/palec). Čeprav v ozadju brni Sonyjeva tehnologija Bravia, TFT-zaslon ne zmore prikazati tako globoke črnine in obče organskosti, kot to uspeva konkurentom s Super AMOLED matrikami, a je pri najvišji svetlosti kakovost prikaza vendarle več kot zadovoljiva. Barve so v takšnih pogojih videti nekoliko poparjene, a sem težavico opazil le v določenih aplikacijah (YouTube, VLC for Android in nekaj iger).
Zaradi močne strojne opore se sicer da zelo lepo shajati tudi z relativno zastarelim operacijskim sistemom, ki je oplemeniten s širokim naborom Googlovih aplikacij in še bolj obsežno paleto Sonyjevih, ki pa so pravzaprav odveč, saj (tudi za dodatne stroške) ponujajo bolj omejeno funkcionalnost.
Dober primer je Sonyjev servis Select, trgovinica z aplikacijami, ki pa vsak klik na artikel preusmeri na superiorno vozlišče Google Play. Ob integriranih Google Maps, ki pometajo celo z Applovimi zemljevidi, je nesmotrna tudi uporaba Sonyjeve navigacije Wisepoint. Takšnih primerkov je še nekaj, a vsi vendarle niso za odmet: Xperia T ima podobno kot malce starejša Xperia Play certifikat Playstationa, kar pomeni, da nismo omejeni zgolj na igre z Google Playa.
Možnosti povezovanja s svetom je sicer več, kot jih bo povprečen lastnik pametnega telefona kdajkoli potreboval – z mobilnimi podatki čarata HSDPA in HSUPA, za komunikacijo s preostalimi napravami pa skrbijo še Wi-Fi Direct in Hotspot, DLNA, Bluetooth in NFC.
Uporabniškemu vmesniku Timescape nisem preveč naklonjen, saj preveč posiljuje z widgeti družbenih omrežij in Sonyjevimi aplikacijami, a se jih da na srečo odstraniti oziroma poljubno urediti. Odličen dodatek je sistem Small Apps – zdaj lahko na domače zaslone za hitro rabo preselimo nekatere pripomočke, kot sta računalo in beležka, bržkone pa jih bo v prihodnjih mesecih na servisu Google Play na voljo še več.
Posrečen dodatek je namenski fotografski gumb, ki ima več namembnosti – nenameren klik pomeni preskok v način kamere, ker pa je stikalo analogno, ima dve funkciji – šibkejši stisk na gumb sliko izostri, močnejši aktivira sprožilec.
Pri snemanju videa prijetno presenetita uporabna in seveda brezšivno integrirana samodejno ostrenje in stabilizacija slike, pritiklini, ki sem ju sicer okrcal v septembrskem opisu zelo podobne Xperie Ion. Najvišja ločljivost zajema posnetkov je sicer že standardna 1080p, je pa pohvalno, da HD (720p) pozna tudi sprednja kamera.
Legenda ocen: 1 – Raje umrem, kot da me kdo vidi s tem. 2 – Vzamem le, če bi mi rešil življenje. 3 – Če mi ga podarijo, ga morda vzamem. 4 – Še veliko mu manjka. 5 – Za silo bi bilo. 6 – Še kar. 7 – Na pravi poti. 8 - Dober izbor. 9 – Odlična naprava. 10 – Brez njega mi živeti ni.