Četrtek, 9. 8. 2012, 21.27
5 mesecev, 3 tedne
Ocenili smo: HTC One V
Že na prvi pogled in otip vam bo jasno, da One V ni kak garažni stranski projekt, ki bi ga pri HTC dali vkup neko deževno nedeljsko popoldne. Gre za, tako od znotraj kot od zunaj, skrbno načrtovano in izdelano napravo, ki omogoča praktičnost, gladko delovanje in spodobno hitrost, dober vmesnik in čudovit zaslon, vse skupaj pa je zapakirano v eleganten, zanimivo oblikovan in trpežen oklep. Pa se najprej ustavimo pri tem.
Na zunanji strani telefona sicer najdemo zgolj peščico fizičnih tipk – dve za uravnavanje glasnosti zvoka (ki je odličen, saj zanj skrbi zvočnik porekla Beats Audio) ter eno za prižig telefona, preostale tri, ki jih uporabljamo, pa so nameščene v spodnjo vrstico zaslona in so občutljive na dotik.
Enodelno matirano ohišje iz brušenega aluminija je v primerjavi z drugimi telefoni malce grobo, a rokam nadvse prijetno, predvsem pa je zelo dobro oprijemljivo ter odporno na vlago, zoprne prstne odtise in praske. Je pa neprijetna lastnost, da ne omogoča prostega dostopa do baterije in se moramo za to obrniti na servis. Nadležno, predvsem če naprava zamrzne in je ne moremo drugače resetirati.
Manjši zaslon in relativna strojna podhranjenost pa po drugi strani omogočata daljši čas delovanja baterije. S kombinirano uporabo brskanja po medmrežju, družbenih omrežij, predvajanja glasbe in videoposnetkov z YouTuba ter vklopljeno brezžično povezavo je brez polnjenja zdržala kar dva dni.
One V s svojim 5-megatočkovnim fotoaparatom, ki je sposoben zajemanja slik pri ločljivosti 2592 x 1944 točk, sicer ne more konkurirati 8-megatočkovnim pošastim preostale serije "One" (One X in One S), a vseeno omogoča nadpovprečno kakovost slik in bo popolnoma zadostoval za občasno nedeljsko fotografiranje. Zaradi nižje ločljivosti v primerjavi z močnejšimi vrstniki tako slikam manjka nekaj ostrine, barve pa so manj žive in so občasno videti malce sprane. Povprečni uporabniki tega ne bodo opazili, zahtevnejši pa bi lahko vihali nos.
Po drugi strani zelo navdušita skoraj instantno zajemanje slik in samodejno fokusiranje, ki je izjemno hitro in natančno. S pritiskom in držanjem zaklopke na zaslonu je mogoče zajeti tudi več fotografij zaporedoma.
Fotoaparat se izkaže tudi pri slabši osvetlitvi, celo nekoliko bolje kot pri idealnih pogojih, za kar z LED-bliskavico skrbi senzor BSI (Backside Illumination), prav tako pa so presenetljivo dobro videti slike objektov v premikanju. Za obdelavo slik so na voljo tudi številni dodatni učinki, od bolj zabavnih in posrečenih filtrov do nastavitev scenografije, ki omogočajo, da ujete trenutke resnično prilagodite svojim potrebam.
Najboljši posnetki nastajajo pri močni svetlobi v zunanjem okolju, saj tam barve najbolj zaživijo, žal pa se vsa slika podre, ko kamero premikamo po različno osvetljenih območjih. Menjavanje intenzivnosti osvetlitve jo dostikrat zmede (sploh pri hitrih prehodih), zaradi česar je kontrast popačen. Razočara tudi digitalna povečava, ki ob močnem približanju precej poslabša kakovost slike. Primer si lahko ogledate tudi v našem videoposnetku.
Deluje gladko, zmožen je poganjanja novih iger in aplikacij, je precej udoben pri spletnem brskanju in vsakodnevnih opravilih, ima spodoben fotoaparat, kakovosten zaslon izrisuje lepo sliko, zelo dobra (za pametni telefon) pa je tudi avtonomnost baterije. Kaj torej sploh še ostane velikim?
Hja, marsikaj. Vendar to niti ni toliko pomembno, saj to niso glavni konkurenti V-ja. Njegova osrednja tarča je srednji razred, kjer sta do zdaj bolj kot ne kraljevala Samsung in Nokia. In v primerjavi z njunimi trenutnimi proizvodi HTC-jev posebnež res blesti. Vendar je vprašanje, kako dolgo bo še. Kmalu namreč prihaja Samsungov Galaxy Ace II, ki bi lahko dobro zmešal štrene in se ustoličil kot nov kraljevič na prestolu srednjevelikih spremljevalcev.